“Gimnastika”, “Bilim asoslari”
2-sinfda jismoniy tarbiya darsining konspekti
Dastur bo'limi:“Gimnastika”, “Bilim asoslari”
Maqsadlar: Talabalarni “kundalik tartib” tushunchasi bilan tanishtirish; talabalarni jalb qilish muntazam darslar uchun jismoniy mashqlar jismoniy rivojlanish va sog'lom turmush tarzi.
Dars maqsadlari:
mashqlarni muvozanatda tuzatish;
jismoniy sifatlarni rivojlantiruvchi mashqlarni bajarish malaka va malakalarini oshirish;
intizom, mehnatsevarlik, kollektivizmni tarbiyalash.
Tashkilot usuli: individual, frontal, oqim.
Manzil: sport zali
Inventar va uskunalar: multiproyektor, magnitafon, audiokasseta, gimnastika gilamchalari, 2 ta oyoq narvonlari, 4 ta gimnastika skameykalari, 18 ta nam sochiq, 18 ta shar.
Dozalash
Tayyorgarlik qismi
15 daqiqa
Dars vazifalarini qurish, muloqot qilish
Slayd-shou. Bolalar bilan suhbat.
Kun tartibi qanday?
Kundalik tartibingizni qanday boshlaysiz?
Uyg'onish, ertalabki mashqlarni bajarish, biz ... (bolalar davom etishadi)
Biz nonushta qildik, keyin ... (bolalar davom etishadi)
Maktabdan qaytgach, biz ... (bolalar davom etishadi)
Sen bo'sh vaqtingda nima qilasan?
Bolalar, biz soat nechada tushlik qilamiz va uxlaymiz?
Kun tartibiga rioya qilgan holda nimani eslash kerak?
Nima uchun kundalik tartib inson uchun muhim?
Bolalarni skameykalarga qo'ying
slayd 9, 10
slayd 11, 12
Poetik mashqlar ertalabki mashqlar
Endi bolalar, turinglar!
Tezda qo'llaringizni yuqoriga ko'taring (qo'llar yon tomonlardan yuqoriga)
Yonlarga, oldinga 2p
O'ngga, chapga burilgan (tana buriladi, qo'llar navbatma-navbat oldinga)
O'ng chap
1-2 Yaxshi
Va o'ngga, shuningdek, chap yelkaga
O'ng oyog'ingiz bilan to'xtating (yon qadam, yon tomonlarga qo'llar)
Chap oyog'ingiz bilan to'xtang.
Yana o'ng oyoq bilan
Yana chap oyoq
Keyin - o'ng oyoq
Keyin - chap oyoq bilan,
Chapga, o'ngga egilgan (tananing yon tomonlarga egilishi, qo'llar boshning tepasida)
Chap, o'ng
Shuhratga aylanadi
Chap, o'ng, chap, o'ng
Chin dildan egilib (oldinga egilib)
Bir - egilgan, ikkita - egilgan, (oldinga, orqaga, qo'llar kamarga)
Qo'llarni yon tomonlarga ko'tarib,
Quyoshga erishish uchun
Oyoq barmoqlariga tushishingiz kerak. (oyoq barmoqlariga cho'zing, qo'llarni ikki tomondan yuqoriga ko'taring)
Bir, ikki, uch, to'rt, besh (o'z joyida sakrash, qo'llar kamarda)
Biz kuchliroq bo'lishni xohlaymiz (yonga o'tish, qo'llar mushtlarni siqadi)
Yaxshi! Barakalla
Yurakdan cho'zilgan (oldinga egilib, tizzalaringizni quchoqlab)
Ustun ichida qayta qurish
Musiqiy hamrohlik.
Oyoq barmoqlariga cho'zing.
O'zingizga kaftlar.
Boshingizni ko'taring.
Raqs.
Qo'lingizga teging
O'zingizning holatingizga rioya qiling
Cho'zing.
Qo'llar tekis
Yurish
Oyoq uchida, qo'llar yuqoriga
To'pig'ingizda, qo'llar boshingiz orqasida
O'yin vazifalari bilan yugurish
Yer (cho'nqir)
havo (ko'tarilish gimnastika devori)
Suv (qo'lni oldinga aylantirish)
Nafas olish mashqlari
Orqaga tekis
Tirsaklar alohida
Burun orqali nafas oling, og'iz orqali nafas oling
Asosiy qism
25 min
Gimnastika skameykasining tor relslarida yurish.
a) Bir-biriga qarab yurish, uchrashganda, skameykadan chiqmasdan tarqalish.
b) Yurish paytida o'qituvchining to'satdan signalini qabul qiling ma'lum bir pozitsiya.
Oyoq mashqlari
a) Kichkina to'pni oyoq bilan ushlash.
b) oyoq uchun yurish zinapoyasi.
Vault.
a) Matolar tog'ida cho'kkalab turish, yugurishning 3-5 qadamidan ikki oyog'i bilan ko'prikdan surish, yumshoq qo'nish bilan otdan tushish
"Kun rejimi" o'yini
Talabalar soat yuzi tasvirlangan doira ichida turishadi. O'qituvchi mashg'ulotni "uyg'onish" deb ataydi, bolalar "7 soat" deyishadi va qo'llarini 7 marta urishadi. “7” va “12” raqamlari ustida turgan o‘quvchilar qo‘llarini yuqoriga ko‘tarib, yugurishga tayyor ekanliklarini ko‘rsatadilar va o‘qituvchining ishorasini kutgandan so‘ng “12” raqami “7” raqamiga yetib boradi va hokazo.
O'zingizning holatingizga rioya qiling
Orqangizni ehtiyot qiling
Amalga oshirish texnikasiga rioya qiling
"Gigiena qoidalari" o'yini
Bolalar aylana hosil qiladilar. O'qituvchi har bir topshiriqni beradi:
Ertalab uyg'onganimizda nima qilamiz?
O'qituvchi tomonidan tanlangan o'yinchi javob beradi va ko'rsatadi.
Biz mashqlar qilamiz, yuzimizni yuvamiz, tishlarimizni yuvamiz. (harakatda bajaradi va hamma o'z harakatlarini takrorlaydi)
Keyingi o'yinchi keyingi vazifani bajaradi ... va hokazo.
Psixoregulyatsiya va dam olish uchun o'yin
sharlar bilan.
"O'tloqda sayr qilish"
(Musiqa tinch)
Biz o'tloqda yuramiz
Barglar shitirlaydi, qushlar sayr qiladi
Harakatlar silliq va sekin
Yaratilgan quvnoq kayfiyat
Biz bir-birimizga tabassum qilamiz
(Musiqa yanada qiziqarli)
Quvnoq musiqa ostida ijro etiladi turli harakatlar to'plar bilan.
"Tabassum" musiqali qo'shig'i
Hamma "Tabassum" qo'shig'ining xorini kuylaydi.
Yakuniy qism
5 daqiqa
1. Uyga vazifa.
2. Darsning xulosasi.
3. Belga nam sochiq bilan surtish.
Har bir inson uchun o'z tartibingizni yarating.
Kiyinish xonalaridagi ishqalanish
Zamonaviy pedagogikadan dars ishlanmasi
Shubhasiz, improvizatsiya qilish qobiliyati zamonaviy o'qituvchilar uchun zarurdir, ammo yuqori sifatli improvizatsiya tajriba bilan birga keladi.
Dars rejasi ikkala talaba uchun ham juda muhim pedagogika universitetlari shuningdek, tajribali o'qituvchilar.
Dars rejasi jismoniy ta'lim o‘qituvchiga har bir o‘quvchining dars va rejadagi ish sifatini adekvat baholash imkonini beradi tuzatish ishlari individual talabalar bilan muayyan mashqlarni ishlab chiqish bo'yicha.
Zamonaviy pedagogikada dars ishlanmalari juda muhim o'rin tutadi. Bu zamonaviy maktabda pedagogik faoliyatning majburiy elementidir.
Dars rejasi har bir dars uchun pedagogik jarayon rejasini aks ettiruvchi hujjatdir.
Shubhasiz, dars rejasi darsning eng batafsil tavsifi bo'lib, bu, albatta, zamonaviy maktabda o'quv jarayonini ob'ektiv boshqarish uchun zarurdir.
Hozirgi vaqtda pedagogika fani doirasida dars rejasining ko'plab oddiy va murakkab ta'riflari mavjud, ammo ular ko'pincha juda ilmiy bo'lib, dars rejasi haqida aniq tasavvurga ega bo'lishmaydi.
Dars rejasi - bu darsning asosiy tezislarining sxematik tasviri, o'qituvchining ijodiy fikrining aksi bo'lib, zarur bilimlarni o'zlashtirish uchun o'quvchilarning bilish, aqliy va ijodiy faolligini oshirishga qaratilgan.
Har qanday darsning rejasi (biz misol sifatida ko'rib chiqamiz), qoida tariqasida, quyidagi tuzilishga ega:
- Dars mavzusi. Mavzuning nomi jismoniy madaniyat bo'yicha tasdiqlangan kalendar-tematik rejadan olingan.
- Dars raqami. Uning nomi sizning dars rejangizda yozilgan.
- Dars maqsadlari. Jismoniy madaniyat darsining konspektini tuzishda ta’lim, rivojlantiruvchi va tarbiyaviy maqsadlarning mazmuni qisqacha sanab o‘tiladi.
Jismoniy tarbiya darsining konspekti qanday tuziladi
Ushbu maqolada men oddiy, ammo, mening fikrimcha, dars rejasini tuzish uchun foydali ko'rsatmani taklif qilishni zarur deb bilaman.
- dars uchun aniq mavzuni aniqlang.
- quyidagi tasnifga asoslangan dars turini ko'rsating: yangi ma'lumotlar bilan tanishish darsi yoki o'tilgan materialni mustahkamlash darsi, qo'shma dars, takrorlash darsi, nazorat darsi va boshqalar.
- bo'lajak darsning maqsadlarini belgilang. Qoida tariqasida, jismoniy tarbiya darsining yaxshi ishlab chiqilgan rejasi (va nafaqat) bir nechta maqsadlarni aks ettiradi.
- jismoniy madaniyat darsining vazifalarini shakllantirish kerak, ya'ni darsning yuqoridagi maqsadlariga erishish uchun aynan nima qilishni maqsad qilgansiz.
- darsning moddiy-texnik jihozlanishini ko'rsating.
- jismoniy madaniyat darsining konspektida darsning borishini tavsiflang: o'qitishda qanday usul va usullardan foydalanasiz, talabalardan nima talab qilinadi.
7-sinf o'quvchilari uchun jismoniy tarbiya darsining konspekti
Dars mavzusi: "O'yin usuli bilan ilgari o'rganilgan basketbol materialining texnikasini takomillashtirish"
Darsning maqsadi: basketbol bo'yicha ilgari o'rganilgan materialni takrorlash va mustahkamlash.
Dars maqsadlari:
1. To'pga egalik qilish, dribling va ringga tashlash texnikasini takomillashtirish.
2. To'g'ri holatni shakllantirish, turli mushak guruhlarini rivojlantirish.
3. Intizom, kollektivizm, do'stlik tuyg'usini tarbiyalash.
Joy: Sport zali.
Dars davomiyligi: 40 min.
Uskunalar va inventar: magnitafon, basketbol, halqa (6 dona).
Darsning qismlari |
Tashkiliy-uslubiy ko'rsatmalar |
||
Tayyorgarlik |
Bir qatorda qurish, sport formasining mavjudligini tekshirish. Bir vaqtning o'zida bir qatorga qo'ying. To'g'ri holatga, qo'llarning holatiga va oyoqlarning holatiga rioya qiling. Sinf bir vaqtning o'zida ustunga o'tadi. Vazifani bajarayotganda oyoqlaringiz to'g'ri holatda ekanligiga ishonch hosil qiling. Zalning perimetri bo'ylab bir qatorda qurilish. Tashkilot shakli frontal, amalga oshirish usuli bir vaqtning o'zida. O'qituvchi xonaning o'rtasida o'tiradi. Intervalga e'tibor bering - qo'llarni yon tomonlarga, mashqni bajarayotganda holatga. Qo'llarning holatini kuzatib boring. |
||
1. Dars vazifalarini qurish, salomlashish, xabar |
|||
2. Yurish: Paypoqlarda; Oyoqning tashqi kamarida To'pig'idan oyoq barmog'igacha aylantiring. |
|||
Uniforma; Oldinga orqaga; |
|||
4. Umumiy rivojlanish mashqlari (ORU) joyida: 1) I.p. - oyoqlarni bir-biridan ajratib turing, qo'llar kamarda. 1 - boshni chapga burish; 2 - o'ngda bir xil; 3 - bir xil oldinga; 4 - bir xil orqa. 2) I.p. - oyoqlarni bir-biridan ajratib turing, qo'llar kamarda. 1-4 - boshni chapga aylantirish; 5-8 - o'ng tomonga bir xil. 3) I.p. - oyoqlarni bir-biridan ajratib turing, qo'llar kamarda. 1 - qo'llar elkalariga; 2 - qo'llar yuqoriga, oyoq barmoqlariga turish; 3 - qo'llar elkalariga; 4 - i. P. 4) I.p. - oyoqlarni bir-biridan ajratib turing, qo'llar yon tomonga. 1 - barmoqlaringizni mushtga siqib qo'ying; 2 - ochish; 3 - barmoqlaringizni mushtga siqib qo'ying; 4 - oching. 5) I.p. - oyoqlarni bir-biridan ajratib turing, qo'llar yon tomonga. 1-4 - cho'tkalar bilan oldinga aylanish; 5-8 - bir xil orqa. 6) I.p. - oyoqlarni bir-biridan ajratib turing, qo'llar yon tomonga. 1-4 - bilaklarni oldinga aylantirish; 5-8 - bir xil orqa. 7) I.p. - oyoqlarini bir-biridan ajratib, qo'llarni yelkaga qo'yib turish. 1-4 - elkalarni oldinga aylantirish; 5-8 - bir xil orqa. 8) I.p. - chap qo'l yuqori, pastki o'ng. 1-4 - qo'llarning holatini o'zgartirgan holda qo'llarni orqaga silkitish. 9) I.p. - oyoqlarni bir-biridan ajratib turing, qo'llar kamarda. 1-2 - ikkita torso chapga, o'ng qo'lni boshdan yuqoriga burish; 3-4 - o'ngga bir xil, chap qo'l boshning tepasida. 10) I.p. - oyoqlarni bir-biridan ajratib turing, qo'llar kamarda. 1 - torso chap oyoqqa egilishi; 2 - o'rtada bir xil; 3 - o'ng oyoqqa bir xil; 4 - i. P. |
|||
Asosiy. |
Bir sinf ustunidan 2 m oraliq bilan uchta ustunga qayta tiklang.Tashkilot shakli muqobil, bajarish usuli bir vaqtning o'zida bir nechta talabalar tomonidan amalga oshiriladi. Birinchi qatordagi o‘quvchilar o‘qituvchini hushtak chalib mashqni boshlaydilar. Mashqni bajarib bo'lgach, o'quvchilar zalning narigi tomonida uch kishilik ustun bo'lib saf tortadilar. Yugurish mashqlarini bajarishda oyoqlarning to'g'ri o'rnatilishini, qo'llarning holatini kuzatib boring. Tashkilot shakli ketma-ket, amalga oshirish usuli bir vaqtning o'zida bir nechta talabalar tomonidan amalga oshiriladi. Dribling texnikasini eslatib o'ting. Basketbol harakatlarini bajarishda oyoqlarning o'rnatilishiga e'tibor bering. Talabalar stend atrofida yugurib, dastlabki holatiga qaytadilar, to'p qo'ldan qo'lga o'tkaziladi. Kervonen formulasidan foydalangan holda 7-sinf o'quvchilari uchun ITP daqiqada taxminan 150 zarba bo'lishi kerak. Tashkilot shakli - o'yin. Mashq 20 m masofada oldinga va orqaga, stend atrofida yugurib bajariladi. Estafeta poygalari uchun musiqiy hamrohlikni taqdim eting. |
||
1. Yugurish va sakrash mashqlari: Yuqori kalçalar bilan yugurish; Shinni bosib yugurish; Chap va o'ng tomonda yon qadamlar; Oldinga orqaga; Chap va o'ng oyoqda sakrash; Ikki oyoqda joyida sakrash holatidan tezlanishni boshlash. |
|||
2. Basketbol bo‘yicha maxsus mashqlar: To'pni o'ng va chap qo'l bilan to'g'ri chiziqda dribling qilish; To'g'ri yugurishda o'ng va chap qo'l bilan to'pni dribling qilish; Yo'nalishni o'zgartirish bilan haydash. |
|||
3. Individual mashg'ulot pulsini o'lchash (ITP) |
|||
4. Rele: 1) jamoangiz uchun nom va shiorni o'ylab toping; 2) do'stingizning poyabzalini olib keling; 3) ikkita to'p bilan yugurish - har bir halqaga to'p qo'yish - raf atrofida yugurish - halqalardan to'plarni yig'ish; 4) to'pni to'g'ri chiziqda o'ng qo'l bilan tokchaga - chap qo'l bilan orqaga dribling qilish; 5) halqalar orasidagi yo‘nalishni o‘zgartirib dribling; 6) halqa bilan dribling qilish; 7) to‘pni oyoq orasiga qo‘yib ikki oyoqda sakrash – silliq yugurish bilan orqaga; 8) 30 soniya davomida jamoa tomonidan navbat bilan ringga to'p tashlash (urishlar soni hisobga olinadi). |
|||
Final. |
G'oliblar estafeta ishtirokchilarining olqishlari ostida bir doira yugurishadi. Bir qatorda qurilish. Uyga vazifa: Basketbol o‘yini qoidalarini takrorlash. O'ngga buriling, zaldan chiqing. |
||
1. Estafeta g‘oliblarini taqdirlash. |
|||
2. Qurilish, darsni yakunlash. |
The jismoniy tarbiya dars rejasi o'z-o'zini tayyorlash uchun foydalanish mumkin.
GBPOU TMB No 67 da jismoniy madaniyat darsining konspekti
1PK9 guruhi talabalari uchun. Sana: 02.10.2017 y.
Ma'ruzachi: Sorokin Sergey Nikolaevich
Mavzu: Rivojlanish va takomillashtirish vosita fazilatlari
Maqsad:. Motor fazilatlarini rivojlantirish uchun darslarni takrorlang, tizimlashtiring.
Dars maqsadlari :
1. Jismoniy madaniyat va TRP kompleksini ommalashtirish.
2. Guruhda birdamlikni rivojlantirish.
3. Rivojlantiring muvofiqlashtirish qobiliyatlari
4. Umumiy holatni yaxshilash jismoniy tarbiya TRP standartlaridan o'tish.
Dars turi - dars amaliy mashg'ulotlar
Dars turi - tuzatish bo'yicha dars mashq qilish
Fanlararo aloqalar - hayot xavfsizligi, musiqa.
Inventarizatsiya : matlar, og'irliklar, arqonlar, skameykalar, halqalar, basketbol to'plari, konuslar, hushtak, noutbuk, dinamiklar
Manzil : Kollej sport zali.
Vaqt sarflash : 4 dars (45 daqiqa).
O'qituvchi: Sergey Nikolaevich Sorokin.
Dozalash | Tashkiliy va uslubiy ko'rsatmalar. |
||
I | Tayyorgarlik qismi | 15 daqiqa | |
Qurilish, salomlashish qo'ng'iroq qilish Televizion ko'rsatma. Jurnalda talabalar imzosi Darsning mavzusi va maqsadlari haqida xabar berish | Durumga e'tibor bering. |
||
Zalda birma-bir ustunda yurish va uning navlari. | Durumga e'tibor bering. Masofaga e'tibor bering. |
||
Hatto yugurish: a) zalda birin-ketin ustunda b) ilon; c) bosqichma-bosqich d) sonning yuqori ko'tarilishi bilan. e) pastki oyoqni orqaga qamchilash; f) yuqoriga sakrash va to'r yaqinida to'pni to'sib qo'yishga taqlid qilish bilan yon qadamlar. | Nafasni nazorat qilish Masofani saqlash Amalga oshirishning aniqligi Soningizni polga parallel ravishda ko'taring. masofani saqlang |
||
Zal bo'ylab masofani saqlab, birma-bir ustunda yurish. | Qo'llaringizni yuqoriga ko'taring - nafas oling, qo'llaringizni pastga tushiring - nafas oling. |
||
ORU. Doira ichida qurish | O'qituvchidan keyin har bir talaba mashqni soat yo'nalishi bo'yicha ko'rsatadi. |
||
1..I.P.-oyoqlari yelka kengligida. Cho'tkalar bog'langan. Bilak bo'g'imidagi dumaloq harakatlar. 2.Tirsak bo'g'imida aylana harakatlari. 3.Diraviy harakatlar elka bo'g'imi 4.I.P - oyoqlari elka kengligida.O'ng qo'l oldinga, chap orqaga aylanadi. Keyin chap oldinga, o'ng esa orqaga. 5. Qo'llarni navbatma-navbat oldinga burish, avval bir yo'nalishda, keyin boshqa yo'nalishda. 6. I.P - oyoqlari elkaning kengligida, o'ngda qo'lni yuqoriga, kamarda chapga. Chapga va o'ngga egiladi. 7.I.P - oyoqlarning elkalarining kengligi. Qo'llaringizning kaftlarini tizzangizga qo'ying. Qo'llarning kaftlaridan bosim bilan tizza bo'g'imida aylanish 8. Chap oyoq bilan iloji boricha oldinga o'tish. Bahorgi harakatlar. O'ng oyoqni oldinga cho'zing. Bahorgi harakatlar. 9. I.P - oyoqlari iloji boricha kengroq. Qo'llar tirsaklarda egilgan. Biz necha marta qo'limizni yuqoriga ko'taramiz, orqaga egiladimiz, ikki, uch bo'lsa, oldinga egiladilar. 10. I.P. - oyoqlarning elkalarining kengligi. O'ng oyog'ingizni tizzangizga egib, sakkizta qiling dumaloq harakatlar kirib ichida, keyin sakkizta dumaloq harakat tashqarida. Chap oyoq bilan ham xuddi shunday qiling. | 8 marta o'ngga va 8 marta chapga 8-10 marta oldinga, sakkiz marta orqaga 8-10 marta oldinga, 8 marta orqaga. Bir yo'nalishda 8-10 marta, ikkinchisida 8-10 marta | Tananing oldinga egilib ketmasligiga ishonch hosil qiling Orqaga tekis Nishabni iloji boricha pastroq qilib qo'ying. Tizza qo'shimchasiga bosim o'tkazing Oyoqlaringizni tizza bo'g'imida egmang. Balansni saqlashga harakat qiling |
|
II | Asosiy qism | 25 min | |
1 . | |||
Stantsiyalar soni bilan shug'ullanadiganlar soniga qarab belgilanadi. .. Mashqlar juftlikda yoki bittadan bajariladi. 1 stantsiya- cho'kib ketish 2 stantsiya- otjimaniye "mashqi 3 stantsiya- shved devorini oyoqlari bilan ushlash orqali torsoni ko'tarish. 4 stantsiya- bardagi tortmalar 5 stantsiya- arqondan sakrash. 6 stantsiya- cho'kkalab o'tirish, sakrashda yotish urg'usi. 7 stantsiya- I.P - oyoqlari yelka kengligida, skameyka oldida turing, skameykada qo'llaringizni oldinga qadam qo'ying, keyin orqaga qadam qo'ying. boshlang'ich pozitsiyasi. 8 stantsiya- to'ldirilgan to'pni bir-biriga uloqtirishda juft bo'lib ishlash. 9 stantsiya- 16 kg og'irlikni yuqoriga ko'tarish. Dumbbellli qizlar (2 kg) qo'llarini yon tomonlarga yoyishadi 10 stantsiya- chap oyoqni oldinga siljitish, qo'llar kamarda. Ikki yayli harakat. Sakrashda ikkinchi prujinali harakatdan so'ng biz oyoqlarni almashtiramiz. Biz mashqni takrorlaymiz. | 5 marta o'ngga, 5 marta chapga | Cho'kayotganda qo'llaringizni oldinga ko'taring. Orqangiz tekis ekanligiga ishonch hosil qiling To'singa urg'u berib. Jag'ingiz bardan yuqorida ekanligiga ishonch hosil qiling. To'pni qabul qilganda, qo'llaringizni tirsaklarga buking. Biz har besh chovgum ko'targanda qo'llarni almashtiramiz. Orqa tekis, qo'llar polga parallel ravishda oldinga. Orqaga tekis |
|
estafeta poygalari | |||
1. Yugurish (Pass tayoq). Ishtirokchilar ikki jamoaga bo'lingan. Ular boshning orqa tomonidagi skameykalarda o'tirishadi. Marsh buyrug'i bo'yicha har bir ishtirokchi tokchaga yuguradi, uning atrofida yuguradi va skameykaning orqa tomonining oxirigacha yuguradi, uning atrofida yuguradi va yana tokchaga yuguradi, uning atrofida yuguradi, skameykaning oxirigacha yuguradi, atrofida yuguradi va tayoqchani oldingi odamga uzatadi. Tuzlangan ishtirokchi xuddi shu harakatlarni bajaradi. 2. Otish tennis to'pi. Marsh buyrug'i bo'yicha har bir ishtirokchi ma'lum bir chiziqqa yuguradi, to'pni devorga tashlaydi, uni ushlab oladi va to'pni qo'lida keyingi ishtirokchiga yuguradi va to'pni unga uzatadi. Keyingi ishtirokchi ham xuddi shunday qiladi. 3. Arqon bilan sakrash. "Mart" buyrug'i bo'yicha birinchi ishtirokchi arqonga yuguradi, uning ustidan 4 marta sakrab o'tadi, arqonni joyiga qo'yadi, tokchani aylanib chiqadi va keyingi ishtirokchiga yuguradi, qo'li bilan salomlashadi va orqaga o'tiradi. 4." moki yugurish». "Mart" buyrug'i bo'yicha birinchi ishtirokchilar birinchi oq chiziqqa yuguradilar va qo'llari bilan tegadilar, keyin orqaga yuguradilar va qo'llari bilan boshlang'ich chiziqqa tegadilar, keyin yuguradilar va qo'llari bilan ikkinchi chiziqqa tegadilar, keyin orqaga yuguradilar va boshlang'ich chiziqqa yana teging va peshtaxtaga yuguring, uning atrofida yuguring va orqaga yugurib qaytib keladi, o'rtog'ining qo'li bilan salomlashadi va orqaga o'tiradi. va hokazo 5. Bir oyoqda sakrash. Ishtirokchilar bir oyoq ustida tokchaga sakrab, uning atrofida yugurishadi va yugurib qaytib kelishadi. 6. "Dvigatel". "Mart" buyrug'i bo'yicha ishtirokchilar peshtaxtaga yugurishadi, uning atrofida yugurishadi va qaytib kelishadi. U ikkinchi ishtirokchining qo'lini oladi va ikkalasi ham qo'llarini mahkam bog'lab, peshtaxtani aylanib o'tadi, qaytib keladi va ikkinchi ishtirokchi uchinchi ishtirokchining qo'lidan ushlab oladi va allaqachon uchtasi yugurib, peshtaxtani aylanib chiqadi. Ular qaytib kelishadi, to'rtinchi ishtirokchini qo'lidan ushlab, to'rtda ham xuddi shunday qilishadi. Agar jamoada besh kishidan ortiq bo'lsa, u holda ko'pi bilan to'rt kishi bog'lanadi. 7. Caterpillar. Har bir jamoaning ishtirokchilari birin-ketin to'rt oyoqqa o'tirishadi, o'tirgan odamning oldida o'ng qo'lini yelkasiga qo'yishadi. "Mart" buyrug'ida ular oxirgi ishtirokchi ikkinchi oq chiziqni kesib o'tmaguncha to'rt oyoqqa harakatlana boshlaydilar. Estafeta musobaqasi natijalarini sarhisob qilish. | Vaqt 2 daqiqadan 3 minutgacha 1 daqiqadan 2 minutgacha | Guruh ustunlar shaklida qurilgan Estafetani birinchi bo'lib yakunlagan jamoa g'alaba qozonadi. Chiziqdan to'pga e'tibor bering. Agar to'p ushlanmasa, to'pni qo'llaringizga olib, otish joyiga qaytishingiz kerak. Arqonning joyiga qo'yilganligiga ishonch hosil qiling. Qo'lingiz bilan chiziqqa teging Estafetani birinchi bo'lib yakunlagan jamoa g'alaba qozonadi. Siz har qanday oyoqqa sakrashingiz mumkin Qo'llarni ajratmang. "Parovozik" da maksimal 4 kishi Estafetani birinchi bo'lib yakunlagan jamoa g'alaba qozonadi. Oldindagi odamning elkasidan qo'lingizni olmang Estafetani birinchi bo'lib yakunlagan jamoa g'alaba qozonadi. |
|
III | Yakuniy qism | 5 daqiqa | |
Bino Xulosa qilish Nafasni tiklash bilan aylanalarda yurish Xulosa qilish. Uy vazifasi. Tashqi kommutatorni darsdagi kabi qiling. Uyushtirilgan parvarish. | Masofangizni saqlang. |
Baholash mezoni:
5-sinf - mashq vazifaga muvofiq, to'g'ri, tarangliksiz, ishonch bilan bajarilgan. Talaba estafeta bo'yicha bilimlarini, o'rganilgan mashqlardan individual va jamoaviy maqsadlarga tezda erishish uchun foydalanish qobiliyatini ko'rsatdi.
4-sinf - mashq vazifaga muvofiq, to'g'ri bajarilgan, lekin biroz keskinlik bilan, etarlicha ishonchsiz, estafeta poygalarida talaba qoidalarni ko'rsatdi, lekin natijaga imkon qadar tezroq erishish uchun o'rganilgan harakatlardan foydalanishga ishonchi yo'q. .
3-sinf mashq to'g'ri bajarildi, lekin etarlicha aniq emas, katta keskinlik bilan, kichik xatolarga yo'l qo'yildi.
Jismoniy tarbiya o'qituvchisi jismoniy madaniyatga tayyorgarlikni baholashni amalga oshirishda nafaqat haqiqiy baholashni, balki rivojlanish dinamikasini hisobga olgan holda rag'batlantirish va tarbiyalash funktsiyalarini ham amalga oshiradi. jismoniy fazilatlar ma'lum bir vaqt uchun, emas bu daqiqa va talabalarning individual xususiyatlari (tana tiplari, aqliy va fiziologik xususiyatlari). Shu bilan birga, imkon qadar xushmuomala, e'tiborli, talabaning insoniy qadr-qimmatini kamsitmasdan, takomillashtirish va yaxshilash haqida g'amxo'rlik qilish kerak. yanada rivojlantirish jismoniy madaniyatga qiziqish.
JISMONIY TARBIYA FANIDAN REJA - DARS XULOSASI
Mavzu:
Basketbol sportga o'xshaydi.
Maqsad : o‘quvchilarning basketbol o‘ynashning asosiy usullarini (to‘pni bir qo‘l bilan haydash, ikki qo‘l bilan ko‘krakdan uzatish, to‘pni uloqtirish) o‘rganishlarini ta’minlash.
Vazifalar:
1. O‘quvchilarning basketbolning sport turi sifatidagi tarixi haqidagi bilimlarini kengaytirish.
2. Asosiy texnik harakatlarni (to'pni joyida va harakatda boshqarish, to'pni ko'kragidan uzatish, to'pni yuqoriga uloqtirish) o'rgatishda qo'l, oyoq va gavda harakatlarini muvofiqlashtirish, muloqot qobiliyatlari darajasini oshirish. ).
3. Asosiy texnik harakatlarni o'rgatishda xavfsizlik qoidalarini o'zlashtirish (to'pni joyida va harakatda haydash, to'pni ko'krakdan uzatish, to'pni yuqoriga tashlash).
Dars turi: o'quv va kognitiv.
Dars turi: sport o'yinlari.
Rejalashtirilgan natijalar:
Basketbolda texnik harakatlarni bajarish ko'nikmalariga ega bo'lish, shuningdek ularni o'yin va musobaqalarda qo'llash
Basketbol o'ynashning asosiy texnikasi va qoidalari haqida tushunchaga ega bo'lish
Meta predmeti - basketbol sport o'yini (haydash, uzatish, uloqtirish) va ulardan jismoniy tarbiya va ko'ngilochar mashg'ulotlarda faol foydalanishga asoslangan harakat harakatlarini o'zlashtirish.
Dars bosqichlari | Sahnaning qisman vazifasi | Usullari, vositalari, tashkil etish shakli, natijasi, nazorat va baholash usullari | Umumjahon ta'lim faoliyati |
||
O'qituvchi faoliyati | Talabalar faoliyati |
||||
Tashkiliy vaqt-2 daqiqa) |
|||||
Qurilish, salomlashish | O'qituvchining ko'rsatmalariga amal qiling. | Talabalarni kelgusi tadbirlarga tayyorlash | Frontal, og'zaki (jamoa buyurtmalari) Sport formasining mavjudligi Xonaning tayyorligi Talabalarni qurish | Harakatni bajarish (kommunikativ UUD) O'z-o'zini nazorat qilish, tinglash (tartibga soluvchi UUD) |
|
Muammo bayoni-4 (daq.) |
|||||
Muammoni shakllantirish: Basketbol o'ynashni qanday o'rganish kerak? | O'qituvchi bilan muloqotda faol ishtirok etish | Talabalarning motivatsion faoliyati | Og'zaki (suhbat) Frontal. Muammo tushunchasi Kuzatuv O'z-o'zini hurmat
| Berilgan mavzu bo'yicha dialogda ishtirok etish qobiliyati (kommunikativ UUD) To'xtatmasdan diqqat bilan tinglash qobiliyati (tartibga soluvchi UUD) O'yinning asosiy usullarini yanada rivojlantirishda bilimning ahamiyatini anglash) (shaxsiy UUD) |
|
Xabar tarixiy ma'lumotnomadir. | Xabarni qabul qilish | Basketbolni o'rganish | Og'zaki (suhbat), so'rov. Frontal. Savolga to'g'ri javob og'zaki so'rov ko'rsatma kartasini to'ldirish | Ma'lumot bilan hamkorlik qilish va ishlash qobiliyati (kommunikativ UUD) Olingan ma'lumotlardan xabardorlik, uni amalda qo'llash istagi (shaxsiy UUD) O'z-o'zini hurmat Kognitiv UUD |
|
Talabalarni dars mazmunini o'zlashtirishga psixofiziologik tayyorgarlik-8 (min) |
|||||
Harakatda tashqi kommutatorni amalga oshirish: oyoq barmoqlarida yurish, qo'llar ko'krak oldida barmoqlar bilan dam olish; Oyoq barmoqlarida yurish, qo'llar oldingizda, tirsak bo'g'imlarida egilib, bilak bo'g'imida oldinga va orqaga aylanish; xuddi shunday, lekin tirsak bo'g'imlarida aylanish; To'g'ri qo'llarni oldinga va orqaga burab, tovondan oyoqgacha dumalab yurish; yurish, ko'krak oldidagi qal'ada barmoqlar, qo'llarni yuqoriga to'g'rilash va. p., qo'llarni oldinga to'g'rilash va. P. Chap va o'ng tomonda yon qadamlar bilan yugurish chap (pr.) tomoni bilan kesishgan qadamlar; Koptok joyida bo'lgan tashqi kommutator: · To'pni boshdan oshirib uzatish; To'pni chap (o'ng) tomonga burish qayta qurish | Koptok bilan harakatda va joyida tashqi kommutatorni bajarish. | Organizmni to'p bilan va to'psiz texnik harakatlarni bajarishga tayyorlash, aqliy jarayonlarni faollashtirish. | Mashqlar (hikoya, shou,) Frontal Tekshirish usuli - birlashtirilgan O'z-o'zini hurmat ko'rsatma kartasini to'ldirish | Darsning asosiy qismida tanani samarali ishlashga tayyorlash qobiliyati (shaxsiy UUD) |
|
Ta'lim motor harakatlari-15 daqiqa) |
|||||
Motor ko'nikmalarini shakllantirish 1. O‘z joyida, aylanada o‘ng va chap qo‘l bilan dribling (bajarish texnikasi). Sil kasalligining asosiy qoidalari. | Mashqlarni bajarish, o'zingiz va sinfdoshlaringiz tomonidan bajarilgan harakatlarni tahlil qilish. | asosiy texnik harakatlarga o'rgatish (to'pni joyida va harakatda haydash, to'pni ko'krakdan uzatish, to'pni yuqoriga tashlash) | Mashqni standart qayta bajarish usuli Mashq qilish vositalari (dribling to'plarini uzatish) Shakl frontal Natija: joyida va harakatda texnik jihatdan to'g'ri va erkin dribling, to'pni ko'krakdan uzatish, to'pni yuqoriga tashlash bartaraf etish keng tarqalgan xatolar Mashqni nazorat qilish usuli Baholash ko'rsatma kartasini to'ldirish | 1. O'z faoliyati natijalarini nazorat qilish va baholash qobiliyati (tartibga soluvchi UUD). 2. “Basketbol” asosiy sport turi (driblingni uzatish) materiali asosida yangi texnik va taktik harakatlarni egallash. (tartibga soluvchi UUD) |
|
Ko'krakdan to'pni juftlab uzatish | |||||
To'pni juft bo'lib yuqoriga uloqtirish (savat uloqtirishga taqlid qilish) | |||||
Ochiq o'yin - 10 (daq) |
|||||
"Kapitanga to'p" mobil o'yini | Qoidalar bo'yicha o'ynash | “To‘p sardorga” o‘yinida driblingni joyida va harakatda, ko‘krakdan to‘p uzatish, to‘pni yuqoriga uloqtirishni amaliy qo‘llash. | O'yin usuli O'yin degan ma'noni anglatadi Guruh shakli - | Guruhda ishlash qobiliyati - jamoa - kommunikativ UUD |
|
buyruq Yutuq-mag'lubiyat natijasi ko'rsatma kartasini to'ldirish | kommunikativ UUD |
||||
Jismoniy faollikni kamaytirish - 3 (daq) |
|||||
Nafas olish mashqlari nafas olish mashqlari | Faol nafas olish mashqlari | Pulsni, nafas olishni tiklang | Mashq qilish usuli Nafas olish mashqlarini anglatadi Shakl frontal Natija - tashqi ko'rsatkichlar | kommunikativ UUD |
|
Darsni yakunlash - 2 (min) |
|||||
Muammoli vaziyatni muhokama qilish .. Talabalarning ishini faollashtiradi va yo'naltiradi (kerak bo'lganda) ularni umumlashtiradi, | Muammoni faol muhokama qilish. Ular darsdagi ishlarini tahlil qilish asosida muammoni hal qilish variantlarini taklif qiladilar (siz: dribling, pas, to'pni yuqoriga uloqtirish qobiliyatiga ega bo'lishingiz kerak) | Muammolarni bartaraf etish Muammoni hal qilish uchun umumiy xulosani shakllantirish. | og'zaki usul - suhbat Tashkilot shakli - frontal Muammoni hal qilish natijasi ko'rsatma kartasini to'ldirish Talabalarning o'zlari tomonidan dars uchun baholash: ular ishning barcha bosqichlari uchun olingan ballarni qo'shib, ularni bahoga aylantiradilar: | Kognitiv harakat - kommunikativ (1. Birgalikdagi faoliyat mazmuni va natijalarini muhokama qilish qobiliyati. 2. O'z nuqtai nazarini mantiqan to'g'ri bayon qilish, bahslash va asoslash qobiliyati) kommunikativ. |
|
Uyga vazifa-1(daq) |
|||||
O'qituvchi uy vazifasini beradi. | Diqqat bilan tinglang va bajaring | Dars materialini o'rganish zarurati. | og'zaki usul - suhbat Frontal Natija: kirish. kuzatuv | tinglash, yozish tartibga soluvchi UUD |
|
Darsning introspektsiyasi
Dars turi: dars sport o'yini- basketbol.
Dars turi: ta'limiy va kognitiv yo'naltirilgan dars.
Ta'lim muammosini hal qilish vositalari quyidagilardir:
Muammoni shakllantirish;
Mashqlarni baholash mezonlari.
Ta'lim muammosini hal qilish vositalari quyidagilardir:
Basketbol o'yini haqida bilim (tarix, xavfsizlik choralari, asosiy qoidalar, o'yinning texnik harakatlari b/l.)
Harakat harakatlarini rivojlantirish mashqlari (to'pni joyida va harakatda haydash, to'pni ko'krakdan uzatish, to'pni yuqoriga tashlash).
O'yindagi ko'nikmalar b / l., Va o'ziga xos muvofiqlashtirish qobiliyatlari;
Ishning har bir bosqichida faoliyatni baholash va o'zaro baholash;
Muammolarni bartaraf etish.
Sog'liqni saqlash muammosini hal qilish usullari:
muammoli masala;
Mashqlarni bajarish (haydash, o'tish, otish)
Faol va passiv dam olish;
Kognitiv va motorli faoliyatning kombinatsiyasi.
Asosiy texnik harakatlarni (to'pni joyida va harakatda ushlab turish, to'pni ko'krakdan uzatish, to'pni yuqoriga tashlash) va dastur talablarini bajarishga o'rgatish;
Dvigatel rejimini ta'minlash ( vosita zichligi dars -51%);
Dvigatelning rivojlanishi va motorli o'yin harakatlarini muvaffaqiyatli takomillashtirish o'rtasidagi mantiqiy aloqani o'rnatish.
Tuzilishi dars:
Tashkilot vaqti: o‘quvchilar faoliyatining motivatsiyasiga dars mavzusi, maqsad va vazifalari, muammo mazmuni, muloqotda qatnashish o‘rtasidagi aniq mantiqiy bog‘lanish orqali erishiladi.
Vositalari: og'zaki usul (buyruqlar, suhbat); qisman qidirish usuli.
Natija: qurilish, o'quvchilarning tayyorligi, to'g'ri javoblar.
Dars mazmunini o`zlashtirish uchun talabalarni psixofiziologik tayyorlash: Darsning asosiy qismiga tanani tayyorlash, aqliy jarayonlarni faollashtirish tashqi kommutatorning harakatda va to'p bilan mashqlar yordamida amalga oshirildi. Natija: darsning asosiy qismida tananing samarali ishlashga tayyorligi
Harakat tayyorlash. Dribling, uzatma. uloqtirish standart takroriy usul yordamida amalga oshirildi. Natija: harakat harakatini texnik jihatdan to'g'ri va erkin bajarish (to'pni joyida, aylanada haydash, to'pni uzatish, to'pni uloqtirish); o'quvchilar ushbu vosita harakatlarining texnikasini o'zlashtirishda yo'l qo'yadigan tipik xatolarni bartaraf etish.
Darsni yakunlash: faoliyat tahlili darsning har bir bosqichini baholash va darsga baho qo'yish orqali amalga oshirildi.
Natija: muammoni hal qilish bo'yicha umumiy xulosani shakllantirish va individual qiyinchiliklar bo'yicha talabalarning o'zlariga tavsiyalari.
Uyga vazifa: darsning mantiqiy davomi.
ko'rsatma kartasi
TO'LIQ ISM. ______________________________________________________
Ish bosqichi | Natija | Ballar bilan hisoblang |
|
Tashkiliy vaqt |
|||
Dars muammosi bo'yicha o'qituvchi va sinfdoshlar bilan suhbatda ishtirok etish | 1. Savollarga javob berish uchun (a) qo'lni ko'taring 2. (a) savollarga javob berdi 3. (a) ga to‘g‘ri, dalillar bilan javob berilgan 4. (a) boshqalarni diqqat bilan tingladi 5. (a) savollar berildi 6. (a) misollar keltiring 7. (a) xulosalar chiqaring | ||
Guruh ishi | 1. Ma'lumot aniq (mavjud) 2. Ma'lumotlar to'liq taqdim etiladi | ||
Psixofiziologik tayyorgarlik |
|||
Umumiy rivojlanish mashqlarini bajaring | 1. tashqi kalitlar to'g'ri qilingan 2. Xatolar, izohlar bilan bajariladigan mashqlar | ||
Motor harakatlarini o'rgatish |
|||
To'pni uzatish | 1. Basketbol pozitsiyasini egalladi 2. Barmoqlar bilan "uya hosil qildi", bir vaqtning o'zida qo'llarini uzatdi 3. Qo‘llarimni tirsaklarimga bukib, bir oz cho‘zilgan holda to‘pni ushlab uchish tezligini o‘chirdim. | ||
Joyda dribling |
|||
Dribling | 1. Basketbol pozitsiyasini egalladi 2. Qo'lini kamar darajasiga ko'tardi, to'pning silkinish harakatlarini amalga oshirdi 3. To'pni surish yumshoq, xuddi shunday kuch bilan amalga oshirildi 4. To'pga qaramasdan, to'pni surish harakatlarini amalga oshirdi | ||
To‘pni juft bo‘lib yuqoriga uloqtirish |
|||
to'p tashlash | 1. Basketbol pozitsiyasini egalladi 2. To'p ko'kragiga ko'tarildi | ||
To'pni aylanib o'tish | 1. Basketbol pozitsiyasini egalladi 2. To'p qadam bilan bir vaqtda pastga va oldinga surildi 3. Shoshmaslik, qo'l va oyoq harakatlarini muvofiqlashtirishga qaratilgan 4. Vizual nazoratsiz dribling | ||
mobil o'yin |
|||
"To'p kapitanga" o'yini | Jamoa ______ o'rinni egalladi | 1 m - 3 ball 2m - 2 ball 3 m - 1 ball |
|
Xulosa qilish | |||
Xulosa tuzish | 1. Xulosa ko'rsatma kartasiga yoziladi 2. Xulosa misol bilan tasdiqlanadi 3. Xulosa o'qituvchi va sinf tomonidan aytiladi va tasdiqlanadi | ||
Muammoni hal qilish bo'yicha xulosa: ________________________________________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Dars bahosi: ______________________
25 - 33 ball - "5" (a'lo)
18 - 24 ball - "4" (yaxshi)
18 balldan kam - “3” (qoniqarli)
JISMONIY TARBIYA FANIDAN OCHIQ DARS XULOSASI 52-son
116-sonli maktabning 2-“b” sinf o‘quvchilari uchun
Jismoniy madaniyat o'qituvchisi: Podgaiko Olga Borisovna
DARS MAVZU: Ochiq havodagi o‘yinlar. Relelar. Sog'lom turmush tarzi haqidagi bilim asoslari.
ASOSIY MAQSADLAR: 1. Ochiq o‘yinlar va estafetalar orqali sog‘lom turmush tarzi haqidagi bilimlarni o‘zlashtirishga ko‘maklashish.
2. Kollektivizm tuyg'usini rivojlantirishga hissa qo'shish.
3. Talabalarga estafeta uzatish texnikasini takomillashtirish.
4. Estafeta poygalariga nisbatan tezlik va chaqqonlikni rivojlantirishga yordam berish.
DARS VAQTI: 12.15
BO‘YICHA: 116-sonli maktab sport zali
KERAK JAVOZLAR: taqdimotni namoyish qilish uchun jihozlar, 3 ta rangdagi bosh tasmalari - o'quvchilar soniga ko'ra (yashil, to'q sariq, sariq), gimnastika o'rindiqlari - 3 dona, gimnastika halqalari- 6 dona, chang'ichi uchun kiyim - 3 dona (shim, kurtka, etik, shapka, qo'lqop, sharf), tayoqli chang'ilar - 3 dona, plastik meva va sabzavotlar - o'quvchilar soniga ko'ra, zararli mahsulotlarning mangallari - 6 dona dona, "soat" kartalari -19 dona, musiqiy hamrohlik.
Darsning qismlari va davomiyligi | Muayyan turdagi mashqlar uchun shaxsiy topshiriqlar | Dozalash | Tashkiliy-uslubiy ko'rsatmalar |
|
Kirish va tayyorgarlik qismi Asosiy qism Yakuniy qism | Darsga dastlabki tashkiliy va psixologik tayyorgarlikni ta'minlash. Darsda kelgusi faoliyatning aniq natijalariga erishish uchun maqsadli sozlamani yarating To'g'ri holatni shakllantirishga hissa qo'shing. Nafas olish va yurak mashqlarini rag'batlantirish qon tomir tizimlari oldingi ish uchun tana. Talabalarni estafeta poygalarini tashkil qilish. Ochiq havoda chang'ichini kiyintirishning to'g'ri ketma-ketligi haqidagi bilimlarni mustahkamlash. Chang'ichini kiyinish uchun to'g'ri ketma-ketlikning vizual tasvirini yarating. Estafeta ishlashi haqida tasavvur hosil qiling. O'tish texnikasini takomillashtirish. haqida bilimlarni mustahkamlash to'g'ri ovqatlanish foydali va zararli mahsulotlar haqida. Estafeta natijalari haqida talabalarga xabar bering. O'yin uchun g'oyani yarating. Talabalarni o'yin qoidalari bilan tanishtirish. Kunning to'g'ri tartibi haqidagi bilimlarni mustahkamlash. Talabalarga o'yin natijalarini aytib bering Rivojlanishni rag'batlantirish nafas olish tizimi organizm. Talabalarni tashkil qiling va ularni bo'lajak o'quv faoliyatiga sozlang. Talabalarga o'zlarining o'quv faoliyati natijalarini tushunishlariga yordam berish. | 1. Bir qatorda sinf qurish. 2. Salom almashish. 3. Darsning vazifalari haqida hisobot berish. 4. Yurish. Paypoqlarda, kamarda qo'llar; To'piqlarda, qo'llar belda. 5. Yugurish. 6. "Viruslar va vitaminlar" mobil o'yini. 1. Uchta ustunda qayta qurish. 2. Taqdimot taqdimoti slayd raqami 3 "Changi libosi" 3. “Changichi” estafetasini tushuntirish. 4. “Changichi” estafetasi. 5. Estafeta natijalarini sarhisob qilish. 6. 4-sonli taqdimot slaydni ko'rsating "To'g'ri ovqatlanish" 7. "To'g'ri ovqatlanish" estafetasini tushuntirish. 8. "To'g'ri ovqatlanish" estafetasi 9. Estafeta natijalarini sarhisob qilish. 10. "Kun rejimi" taqdimotining 5-slaydni ko'rsating. 11. "Kunning to'g'ri rejimi" o'yinini tushuntirish. 12. "Kunning to'g'ri rejimi" o'yini. 13. O'yinni yakunlash. 1. Nafas olish mashqlari 2. Bir qatorda qurilish. 3. Darsni yakunlash. | 30 , 30 , 30 , 6 30 5 30 2 30 2 30 | Harakatlarning tezkor tashkil etilishini talab qiling. Taqdimot slayd №1 sog'lom tasvir hayot" Masofani ko'rsating (2 qadam), boshingizni ko'taring, qisqa qadam qo'ying, xatolarni tuzating. Eng yaxshisini ta'kidlang. "Choy-choy yordam beradi" yoki "Sehrgarlar" kabi o'yin. Haydovchilar - bu "viruslar", ular o'yinchilarni "yuqtiradilar", ular o'z navbatida egilish orqali urg'u berishadi, ularni "davolash" uchun siz "infektsiyalangan" o'yinchining ostiga "uni vitaminlar bilan boqishingiz" kerak. Haydovchiga duch kelmagan o'yinchilar g'alaba qozonadi. Hushtakda biz rangdagi sardorlar orqasida saf tortamiz (yashil, to'q sariq, sariq) Gimnastika skameykalari yonidagi bino. Ro'yxatdagi narsalarning tartibiga e'tibor bering. Jamoalar skameykalarda, oyoqlarini bir-biridan ajratib o'tirishadi. Estafeta o'tish qoidalari: o'ng qo'ldan o'ngga. "Savatda" barcha foydali mahsulotlar bo'lgan jamoa g'alaba qozonadi. Talabalarga taklifdan foydalanishlari mumkinligini ta'kidlang. Kapitanlar kartalarni - erga soatni qo'yishdi Hushtakda talabalar kartalarni - soatlarni ajratib olishadi. Va ular kundalik ishlar tartibida birin-ketin saf tortadilar. Kartochkalari yetarli bo‘lmagan o‘quvchilarga qolgan talabalar yordam berishadi va ularning to‘g‘ri bajarilishi tekshiriladi. Eng qobiliyatlini belgilang. Eng qobiliyatlini belgilang. Ariza № 1 Eng yaxshisini aniqlang va dars uchun baho qo'ying. |