Bədən tərbiyəsi dərsinin texnoloji xəritəsi "Voleybolda texniki elementlər və üsullar üzrə təlim". Dərsin mövzusu: voleybol oyununda qəbul, ötürmə və xidmət üsulları. (informasiya texnologiyasından istifadə edərək bədən tərbiyəsi dərsi) - bədən tərbiyəsi, Pod dərsləri

PLAN - 6 SINF ÜÇÜN BƏDƏN TƏRBİYƏSİ FƏRNİNDƏN DƏRSİN XÜLASƏSİ

MÜƏLLİM MAOU № 6, TAMBOV

KudryashovaAMMALEKSANDRAINLADIMIROVIÇ

Dərsin mövzusu: voleybol oyununda qəbul, ötürmə və xidmət texnikası.

Dərsin növü: praktik dərs

Dərs növü: bədən tərbiyəsi dərsindən istifadə etməklə informasiya texnologiyaları.

Dərsin məqsədləri:

Topu iki əllə yuxarıdan ötürməyi təkmilləşdirin. Aşağıdan top qəbulunu yaxşılaşdırın. Üst düz yemin texnikasını düzəldin.

Avadanlıq: toplar, multimedia proyektoru, "Voleybol oynamaq texnikası" təqdimatı.

Məkan: idman zalı.

Vaxt - 40 dəqiqə

Doza

Təlimatlar

1. Hazırlıq hissəsi

Dərsin tapşırıqlarının qurulması, salamlama, mesaj.

İdman formasına, ayaqqabılara, əmrlərin dəqiq yerinə yetirilməsinə diqqət yetirin.

Voleybol texnikasının təqdimatı (əlavə bax)

Döyüş məşqləri: yerində, sola, sağa, ətrafa dönür.

Microsoft Office Power Point proqramından istifadə edərək təqdimat

İcra aydınlığı, qollar sıxılmış, torso düz.

Tam çömbəlməyə keçidlə yarım çömbəlməkdə yerimək.

Torso düzdür, əllər kəmərdə, sonra əllər dizlərdədir

İstiqamət dəyişikliyi ilə qaçış:

geri irəli,

artan addımlar,

Sağ və sol tərəf.

Qaçış məşqləri qısa bir istirahətlə mərkəz vasitəsilə həyata keçirilir. Xüsusi qaçış məşqlərindən sonra tənəffüsün bərpası (əllər yanlardan yuxarı - nəfəs alın, əllərinizi aşağı salın - nəfəs alın).

Xarici keçid qurğuları tələb olunan məsafəyə riayət etməklə hərəkətdə aparılır:

başı irəli, arxaya, sağa, sola əymək;

Məşq az səylə yavaş-yavaş yerinə yetirilir.

qalada fırçalar dairəvi hərəkətlərşüada - karpal birgə;

sinə qarşısında dirsək birləşməsində əyilmiş qollar

dirsək ekleminde qolların dairəvi fırlanması 4 irəli, 4 geri sayım;

qollar yanlara doğru düzəldilir, hərəkət yalnız dirsək ekleminde aparılır, çiyinlərin əzələləri əsarətdədir.

çiyin birləşməsində qolların irəli və geriyə 4 sayı üçün dairəvi fırlanması;

hərəkət diapazonu böyükdür, yüngül atlama ilə həyata keçirilə bilər

bədən twist lunges

1 - sağ lunge - bədəni sağa bükmək;

2 - sol lunge - bədəni sola bükmək.

ağciyər zamanı bədən irəli əyilmir, qollar rahatlaşır.

Bədəninizi mümkün qədər bükməyə çalışın

2. Əsas gövdə

Topu iki əllə yuxarıdan ötürmə texnikasının təkmilləşdirilməsi

Top onun üstündən aşağı atılır, tələbə voleybolçu mövqeyindədir. Eyni zamanda ayaqları və qolları düzəldərək, tərəfdaşımıza yumşaq bir ötürmə edirik. O, topu tutaraq eyni şeyi edir.

Bu iş zamanı partnyorlar həmişə voleybolçunun mövqeyində olurlar. Hərəkət əllərlə başa çatır.

Eyni məşqi yerinə yetirərək, ancaq üzərinizə başqa bir keçid əlavə edin, sonra tərəfdaşa keçin.

Topu öz üzərimizə atdıqdan sonra yumşaq hərəkətlərlə topu öz üzərimizdən keçirik. Top həmişə qarşınızda olmalıdır. Bir tərəfə keçdisə, şagird də bu tərəflərdən birinə keçdi.

Topu bir toxunuşla ötürmək.

Voleybol mövqeyini unutma. Əvvəlcə ayaqlar, sonra qollar işləyir

Topun aşağıdan qəbulu texnikasının gücləndirilməsi.

Top hamar bir atışla ortağınızın əlinə atılır. O, topu qəbul edərək geri ötürmə edir

3 dəfə 5 dişli

Tərəfdaşlar ötürmələri mümkün qədər yumşaq edir. Yalnız ayaqlar işləyir, qollar düz qalır, dirsək birləşməsində əyilmir. Yalnız topun trayektoriyasından asılı olaraq qolların bucağını dəyişdirməklə

Topu bir toxunuşla aşağıdan ötürmə.

Metodik göstərişlər topu yuxarıdan ötürmə ilə eynidir.

Üst düz xidmət texnikasının təkrarlanması.

Top öz qarşısında yüksək atılmır. Əlinizi yuxarı qaldırın və kəskin bir zərbə ilə içəri xurma döşəməyə bir zərbə ilə bir meydança edir.

Çatdırılma texnikasına diqqət yetirin.

Mobil oyun "Kapitana top"

3. Yekun hissə

Əllərin mövqeyində dəyişiklik ilə zalın ətrafında gəzmək.

Tikinti. Xülasə.

Mütəşəkkil qayğı.

Kapitanlarda top var, siqnalla kapitan topu öz komandasının ilk oyunçusuna ötürür. Topu ona qaytarır, sonra eyni ikinci, üçüncü və s. Top oyunçulardan kapitana doğru hərəkət etdikdə oyun başa çatır. Nəticələri yekunlaşdırarkən təkcə tapşırığın sürəti deyil, həm də icra keyfiyyəti nəzərə alınır: transfer zamanı texniki xətaya, topun itirilməsinə görə komanda cərimə xalı alır.

Bacarıqların düzgün inkişafı üçün yalnız ümumi göstərişlər deyil, həm də fərdi şərhlər verin. Dərs üçün qiymətlər təyin edin.

4-cü SİNFDƏ BƏDƏN TƏRBİYƏSİ DƏRSİ

Müəllim: ZAMOROVSKY Sergey Gennadievich

BEI "Sorochinsky orta məktəbi"

Kalachinsky rayonu

Omsk vilayəti

Mövzu: “Aşağı birbaşa top yemi (məşq). Voleybolçunun hərəkətlərini düzəltmək, estafet yarışı ilə yuxarıdan iki əllə voleybol topu qəbul etmək.

Təhsil vəzifələri:
1. Təqdimat yaradın və voleybolda aşağı düz xidmət texnikası haqqında əsas biliklər verin.
Sağlamlıq vəzifələri:
1. Düzgün duruşun formalaşdırılması.
2. ODA-nı gücləndirin və artırın fiziki hazırlıq tələbələr.
Təhsil vəzifələri:
1. Bədən tərbiyəsinə şüurlu münasibət tərbiyəsi.
2. Müstəqillik tərbiyəsi.
3. Kollektivizm hissinin yüksəldilməsi.
İnkişaf vəzifələri:
1. Koordinasiyanın inkişafına kömək edin.

Məkan: idman zalı. İcra müddəti: 45 dəqiqə.

İnventar və avadanlıqlar: voleybol topları, doldurulmuş toplar, tennis topları, voleybol toru, saniyəölçən, fit.

Dərslər zamanı:
Mərhələ 1 - hazırlıq
1.Şagirdlərin dərsə təşkili.(1 dəq.)
Amma ) Bir cərgədə bina;
b) əmrlərin icrası: “Bərabər! Diqqət! Rahat!
2. Dərsin mövzusunun müəyyən edilməsi (1 dəq.)

- Uşaqlar, mənim əlimdə nə var? (top)

O nədir? Bu nə üçündür? (voleybol oynamaq üçün)

İndi bu topu sənə verəcəyəm. Mən nə etdim və necə? (aşağıdan qidalanma)

Düzdür uşaqlar. Sizcə bugünkü dərsimizin mövzusu nədir?

Amma) Dərsin məqsədlərinin müəyyən edilməsi

- - Uşaqlar, sizcə, qarşımıza hansı vəzifələri qoyacağıq?
- aşağı düz yemin yerinə yetirilməsi texnikası ilə tanış olmaq;
- xidmət texnikasının əsas elementlərini öyrənmək;
- iki əllə yuxarıdan topu ötürmə texnikasını düzəltmək;
- inkişaf fiziki keyfiyyətlər sürət və koordinasiya
3. Şagirdlərin isinmə üçün təşkili
a) "Sağda, zalın ətrafındakı bələdçi üçün addım yürüşü!" Əmrini yerinə yetirin.
4. Dərsin əsas hissəsinə tələbələrin hazırlanması:
- düzgün duruş inkişaf etdirmək;
- ayaq biləyi eklemini gücləndirməyə kömək etmək;
- ayaqların əzələlərini gücləndirməyə kömək etmək.
Amma) Salonda gəzinti:
- corablarda, əllər yuxarıda;
- tapşırıqsız yerimək;
- dabandan ayağa yuvarlanır;
- gəzinti əsaslarının tapşırıqları;
- yerimək kənarda ayaqları;
- tapşırıqsız gəzmək.
b) Tapşırıqla və tapşırıqsız zalda qaçmaq:
- yavaş tempdə tapşırıqsız qaçmaq;
- sağ tərəflə qaçan yan pillə;
- tapşırıqsız qaçmaq;
- sol tərəfdə çalışan yan pillə;
- tapşırıqsız qaçmaq;
- yüksək omba ilə qaçış;
- tapşırıqsız qaçmaq;
- baldırı aşaraq qaçmaq;
- tapşırıqsız qaçmaq;
- düz ayaqların çıxarılması ilə qaçış;
- yavaş tempdə tapşırıqsız qaçmaq.
Qaçış zamanı ayaqlarınızı düzgün yerləşdirdiyinizə əmin olun.
Əlavə bir addımla qaçarkən, diz ekleminde ayaqları bir az əyilmiş, qolları yanlara. Baxış irəli yönəldilir. Kalçanızın hündürlüyünə baxın.
Bədən bir az irəli əyilmiş, ayaq barmağına qoyulur.
Dizlərinizi əyməyin. Arxa düzdür. Ayaq barmağın üstünə qoyulur.
5. ORU üçün qrupun təşkili - əzələləri gücləndirməyə kömək etmək çiyin qurşağı;
- dirsək eklemini gücləndirməyə kömək etmək;
- əlləri gücləndirməyə kömək edin
- arxa əzələlərin güclənməsinə kömək etmək;
- əzələləri gücləndirməyə kömək edir kalça eklemi;
- ayaqların əzələlərini gücləndirməyə kömək etmək üçün:
Amma) Gəzinti nəfəs məşqləri.
b) Komandanın icrası: “Bələdçi, yerində! Sinif, dayan! Birincini, ikincini hesabla! İki xətt təşkil edin! Şarj etmək üçün ilk xətti əldə edin! Şarj etmək üçün ikinci xətt oldu! Əllər yanlara, yan addımlarla açıldı!
a) I. p. - əllər çiyinlərə;
1.2.3.4 - irəli fırlanma;
1.2.3.4 - geriyə fırlanma.
b) I.p. - qollar yanlara, ayaqları çiyin genişliyində;
1.2.3.4 - dirsək birləşmələrində qolların irəli fırlanması;
1.2.3.4 - dirsək oynaqlarında qolların arxaya fırlanması.
c) I.p. - qollar yanlara, ayaqları çiyin genişliyində;
1.2.3.4 - əllərin irəli fırlanması;
1.2.3.4 - fırçaların geriyə fırlanması.
d) I.p. - o.s.
1- sol ayaq barmaqda, əllər kəmərdə;
2- sola əyilmək, əl yuxarı;
3.4- I.p-ə qayıtmaq.
e) I.p. - o.s.
1. sola addım, qolları yanlara;
2- sağ əllə sol ayağa əymək;
3.4- I.p-ə qayıtmaq.
e) I.p. - o.s.
1- otur, əllər irəli;
2- i.p.
3- oturun, əllər irəli;
4- i.p.
g) I.p. - o.s.
1- addım sol ayağı yan tərəfə, qollar irəli;
2- sol ayaqla sağ ələ yellənmək;
3.4- i.p.
h) I.p. - vurğu əyilmək;
1- nöqtə-boş məsafədə tullanmaq;
2- i.p.
3- nöqtə-boş məsafədə tullanmaq;
4- i.p.
i) İ.p.- o.s., kəmərdə əllər;
1.2.3.4 - iki ayaq üzərində tullanma;
180 dərəcə fırladın
Nəfəs almağı bərpa edin.
Mərhələ 2 - Əsas
1.Aşağı düz topun texnikasının vizual təsvirinin yaradılması.
a) Müəllimin qısa hekayəsi.
Voleybolda topa xidmət etmək, topu oyuna daxil etmək lazımdır. Xidmət dərhal bir xal qazanır. Rəqib komandanın oyunçusu servisdən topu ala bilmirsə, xidmət edən komanda bir xal alır. Xidmət edən oyunçu topa xidmət edərkən səhv edərsə, rəqib komanda bir xal alır.
Müasir voleybolda yuxarı düz xidmət, yuxarı tərəfdən xidmət və atlama xidməti istifadə olunur. Ancaq yeni başlayan idmançılar üçün aşağıdan birbaşa yemdən öyrənmək daha yaxşıdır. Server şəbəkəyə baxan son xəttin arxasında dayanır.
b) Aşağı düz yemin müəllim tərəfindən nümayişi.
2. Aşağı düz topun texnikası haqqında əsas biliklər verin.
Amma ) Aşağı düz çatdırma texnikasının əsas elementlərinin müəllimin izahı:
- sol ayaq öndə, sağ ayaq arxada.
- sağ ayağın ağırlıq mərkəzi,
- top sol tərəfdən, sağdadır başlanğıc mövqeyi yelləncək üçün,
- fırça açıqdır, barmaqlar bağlıdır,
- topu 20-30 sm atırıq, eyni zamanda yellənirik, sağ əli geri çəkirik,
- əl sağ ayağından keçir;
- top arxadan və aşağıdan açıq xurma ilə düzəldilmiş qolu ilə kəmər səviyyəsində vurulur.
3. Aşağı birbaşa top çatdırılması üçün motor ideyasını yaradın.
a) Topsuz bir məşqin təqlidi:
I.p. - sol ayaq qabaqda, sağ arxada, sol əl qabaqda, sağ əl yellənməyə hazırdır;
1- topu yuxarı atmağı təqlid edin, eyni zamanda yellənirik;
2- açıq ovucla düz əllə topa vurmağı təqlid etmək;
3- i.p.
4. Tələbələrə aparıcı təlimlər keçirməyi təşkil edin.
Komandanı yerinə yetirin: "Sinif, sola, qarşıdan gələn sütunlara yenidən təşkil edildi."
5. Aşağı düz yemi məşq etmək üçün qol əzələlərinin hazırlanması.
a) Doldurulmuş toplarla məşqlər:
- iki əllə aşağıdan atmaq;
- bir əllə aşağıdan atmaq.
b) Tennis topları ilə məşqlər:
- ovucunuzla aşağıdan tennis topunu vurun tennis raketka
6. Aşağı düz yemləmə texnikasının öyrədilməsi
a) 2-4 m məsafədən əks sütunlarda aşağı düz yemin yerinə yetirilməsi
7. Voleybol estafetinin keçirilməsi üçün tələbələrin təşkili.
a) Qarşıdan gələn sütunlara əmr verin: "Sol ayaqla irəli addımla, yerində dayan, dairə et!"
8. Voleybolçunun hərəkət texnikasını, iki əllə yuxarıdan topu ötürmə texnikasını, estafet yarışı ilə koordinasiyanı gücləndirmək.
Amma) Tələbə nümayişi:
- şəbəkəyə qaçmaq,
- topu atmaq, torun altında sürünmək, topu arxadan tutmaq,
- sağ tərəflə yan addımla, divara qaçın, dönün, sol tərəflə yan pillələrlə tora qaçın,
- topu tora atmaq, topu arxadan tutmaq,
- mərtəbədəki işarəyə qaçın, topu iki əllə yuxarıdan ötür (yuxarı atmaq, vurmaq).
3 mərhələ - final
1. Tələbələrin fəaliyyətini azaltmaq üçün oyun keçirmək üçün təşkili (istirahət)
a) Komandanı yerinə yetirin: "Sinif, bir cərgədə dayan, qolları yanlara, aç!"
2. Azaltmağa kömək edin fiziki fəaliyyət diqqət oyunları vasitəsilə.
Amma) Oyun "Qadağan edilmiş hərəkət".
Müəllim qadağan olunmuş hərəkətin adını çəkir və uşaqlar təkrar etməli olduqları müxtəlif hərəkətləri göstərməyə başlayır. Uşaqlar qadağan edilmiş hərəkəti təkrarlayırlarsa, oyundan kənarda qalırlar. Kim oyunun sonuna qədər qalırsa, o qalib gəlir.
3. Şagirdləri yekunlaşdırmağı təşkil edin.
a) əmri yerinə yetirin:
“Sinif, bir sırada dayan! Bərabər! Diqqət! Rahat!
4. D / z vasitəsilə fiziki məşqlərə şüurlu münasibət tərbiyə etmək.
a) Aşağı düz xidmətin yerinə yetirilməsi texnikasını evdə təkrarlayın.
5. Dərsin nəticəsi.
- Dərsin mövzusu nədir?

Qarşınıza hansı məqsədlər qoymusunuz və onlara nail oldunuzmu?

Tamamlanmış tapşırıqların öhdəsindən "əla", "yaxşı" olan əllərinizi qaldırın.

Kim bacarmadı? Niyə? Bunun baş verməsi üçün nə etmək lazımdır?

Üçün dərs planı Bədən tərbiyəsi 9-cu sinifdə 11 nömrəli.

Kurikulum bölməsi: İdman oyunları

Mövzu: Voleybol

Hədəf:

Tapşırıqlar:

Təhsil vəzifələri:

Voleybol oyunu.

Sağlamlıq vəzifələri:

Təhsil vəzifələri:

Dərs növü: təhsil - təlim

Davranış üsulu: frontal

Məkan: Məktəbin idman zalı.

Vaxt sərfi: Planlaşdırılıb

İnventar: voleybol topları, voleybol toru, fit

Dərsin hissələri

Xüsusi məşqlər üçün fərdi tapşırıqlar

Məzmun tədris materialı

doza

Təşkilati təlimatlar

Hazırlıq - 12 dəq

İlkin təşkilatçılıq və psixoloji hazırlığı təmin edin

Məqsəd qəbulu yaradın

Diqqətin spesifikasiyası

Kardio hazırlığı damar sistemi

Xarici keçid qurğularının həyata keçirilməsini təşkil edin

Əzələ elastikliyini, oynaqların hərəkətliliyini təşviq edin

1. Tikinti. Formanın doğrulanması. salamlar.

2. Dərsin məqsədləri haqqında məlumat verilməsi.

3. Yerində dönər.

4. Gəzmək: corab üstündə

Dabanlarda

5. Yan addımlarla qaçış

Yavaş qaçış

6. ilə gəzmək nəfəs məşqləri

İlk saniyəyə əsaslanan yenidənqurma

Ümumi inkişaf məşqləri:

I.p -o.s. dairəvi baş hərəkətləri

2.p.p.-qolları çiyinlərə, qolların dairəvi fırlanmaları

3.ip əlləri kəmərdə, ayaqları çiyinlərdən daha geniş. irəli əyilmələr

4.i.p.-o.s. çömbəlmək

5.ip-o.s. yerində tullanır

15-20 s.

10-15 s.

3-4 döngə

1-2 dəq.

2-3 dəq.

4 dəfə

4 dəfə

4 dəfə

Quraşdırma sürətinə nail olun

Şagirdlərin konkret və başa düşülən olmasını təmin edin

Əllərinizi kəmərinizdə saxlayın

əllər başın arxasında

Məsafənizi izləyin

Orta hərəkət diapazonu

Təlimlərin düzgünlüyünə nəzarət edin

Əsas - 25 dəq

İcra aydınlığını təşviq edin

Oyunçuların qarşılıqlı əlaqəsini öyrət

Məşqin dəqiqliyinə nail olun

Öyrənilən materialın təkmilləşdirilməsinə töhfə vermək

1. Topun üst ötürməsinin komandalarda təkrarlanması

2. Alt və üst topun tordan keçməsi

3. Topun müəyyən zonaya təqdim edilməsi

4.Voleybol oyunu

5-7 dəq.

5-7 dəq.

5-7 dəq

7-10 dəq.

Nəzarət məşq texnikası

Üç toxunuşlu oyunu necə oynamağı öyrənin

Yekun hissə -3 dəq

Performansın başa düşülməsinə töhfə verin

Tikinti. Xülasə. Qiymətləndirmə.

3 dəq.

Öz fəaliyyətinin özünü təhlilini təşviq edin

Dərsin təhlili 9-cu sinifdə 11 nömrəli bədən tərbiyəsi üzrə.

Kurikulum bölməsi: İdman oyunları

Mövzu: Voleybol

Hədəf: voleybol elementlərinin yerinə yetirilməsi texnikasının təkmilləşdirilməsi

Tapşırıqlar:

Təhsil vəzifələri:

  • Topu yuxarıdan və aşağıdan qəbul etmə və ötürmə texnikasını təkmilləşdirin.
  • Birbaşa zərbəyə xidmət etmək və hücum etmək texnikasını təkmilləşdirin.
  • Voleybol oyunu.

Sağlamlıq vəzifələri:

  • Şagirdlərdə inkişaf etdirin koordinasiya bacarıqları
  • Özünü idarə etmə bacarıqlarını inkişaf etdirin
  • Sürət-güc keyfiyyətlərini inkişaf etdirin

Təhsil vəzifələri:

  • Voleybol oyununda tələbələri kollektiv hərəkət vərdişlərində tərbiyə etmək.
  • Cəsarət, əzmkarlıq, qarşılıqlı yardım tərbiyə edin

Dərs növü: təhsil - təlim

Davranış üsulu: frontal

Məkan: Məktəbin idman zalı.

Bu dərs onun iş planına uyğundur.

Dərsin məqsədləri onların proqram tələblərinə uyğundur, xüsusi və səriştəli şəkildə qoyulur, hərtərəfli və ahəngdar inkişaf tələbələrin bu yaşda olan tələbələri yerinə yetirməsi mümkündür.

İstifadə olunan üsullar təlimin mərhələlərinə və dərsin məqsədlərinə uyğundur. Təşkilati və metodiki göstərişlər tam şəkildə təqdim olunur.

Xülasə ümumi müəyyən edilmiş formaya uyğundur, kifayət qədər savad və yazı dəqiqliyi var.

Bədən tərbiyəsi dərsinin metodikasının təhlili.

Dərsin təşkili.

Dərslərin yerləri, avadanlıqlar, inventar vaxtında hazırlanmışdır. İdman zalının sanitar-gigiyenik vəziyyəti SanPin standartlarına tam uyğundur. Görünüş müəllimlər: səliqəli, ağıllı, əlavə əşyalar yoxdur. Bütün tələbələr idman geyimində və ayaqqabıda. Dərs zəngdə düzülmə və salamlaşma ilə başladı. Fizorq sinif şagirdlərinin dərsə hazır olması haqqında hesabat təqdim etdi.

Müəllim dərsin məqsədlərini qısa və aydın şəkildə izah etdi. Dərsin hər bir hissəsi üçün ayrılmış vaxt düzgün və rasional bölüşdürülür, voleybol dərsinin qaydalarına və qaydalarına uyğundur (hazırlıq hissəsi 10-12 dəqiqə, əsas hissə 25 dəqiqə, yekun hissə 3-5 dəqiqə). İdman zalının ərazisindən tam istifadə olunub, avadanlıqlardan təyinatı üzrə istifadə olunub.

Dərsdə istifadə olunan tədris vasitələrinin xüsusiyyətləri.

Dərsin hazırlıq hissəsinin vasitələrinin seçilməsi dərsin əsas hissəsinin tapşırıqlarına uyğundur və duruş, nəfəs alma və bütün əzələ qruplarının inkişafı üçün müxtəlif məşqlərlə fərqlənir. Əllərin və çiyin qurşağının hazırlanmasına yönəlmiş voleybolçunun duruşunda hərəkətlə birlikdə məşqlərin yerinə yetirilməsi əsaslandırıldı.

Müəllim toplarla məşqləri çox yaxşı yığırdı. Toplarla məşqlər edərkən təhlükəsizlik tədbirlərinə sistematik olaraq diqqət yetirin. Elena Anatolyevna tələbələrin əyilmiş ayaqları üzərində tapşırıqların yerinə yetirilməsinə əllərinin əyilmə hərəkəti ilə nəzarət edirdi.

Dərsin əsas hissəsinin seçilmiş vasitələri həll olunan vəzifələrə tam uyğundur, şagirdlərin imkanları nəzərə alınır, materialın təqdimatında rasional ardıcıllıq müşahidə olunur, müəllim yüngül tapşırıqlardan istifadə edir, dərsin müsbət ötürülməsi bacarıq, tapşırıqların sistemliliyi və dəyişkənliyi görünür.

Dərsin yekun hissəsi üçün vasitələrin seçilməsi düzgün aparılıb, dərsin ikinci hissəsində işin xarakteri nəzərə alınıb, şagirdlərin orqanizminin bərpası düzgün təmin edilib. Ürək döyüntüsü yoxlanıldı.

Dərsdə istifadə olunan tədris metodlarının xüsusiyyətləri.

Dərsdə şagirdlərin fəaliyyətinin təşkilinin frontal, qrup və fərdi üsullarından istifadə edilmişdir. Bütün üsullar dərsin məzmunu və məqsədlərinə, şagirdlərin yaşına, lazımi yükü və dərsin sıxlığını saxlamaqla uyğundur.

Dərsin gedişində əsasən şifahi və vizual təlim metodlarından istifadə edilmişdir. Müəllimin dərs zamanı istifadə etdiyi şifahi üsullar (izah, hekayə, söhbət, göstəriş) dərsin məqsədlərinə, cəlb olunanların kontingentinə uyğundur, ötürülən məlumatlar məzmunlu və informativdir. Şifahi üsula sahiblik keyfiyyəti - haqqında yüksək səviyyə: izahatlar aydın, yığcam, başa düşülən, konkret tələbə üçün uyğundur, idman terminologiyasından düzgün istifadə olunur və metodoloji texnikalar sözün təsirini gücləndirən (müqayisə, təkrar, intonasiya, uyğun yumor). Müəllimin nitqinin ümumi mədəniyyəti savadlılığı, aydınlığı, emosionallığı ilə seçilir.

Yelena Anatolyevna nümayiş metodundan necə istifadə etməyi bilir, meydançada yerini düzgün seçir, məşqləri məharətlə yerinə yetirir, eyni zamanda voleybolçunun texnikasında onların rolunu izah edir.

Elena Anatolyevna məharətlə bir tapşırıqdan digərinə keçir, nəticədə məşqlər ardıcıl şəkildə gedir; bu baxımdan təlim vahid xarakter daşıyır.

Nəzarət tapşırığında müəllim topa xidmət göstərmək bacarığının yoxlanışını məharətlə təşkil edib, burada şagirdlər in-line metodu ilə qiymətləndirilib.

Dərsdə tətbiq olunan praktiki təlimin vahid metodu şagirdlərin xüsusiyyətlərinə, həll olunan tapşırıqlara və ardıcıllığa uyğundur.

Hazırlıq hissəsinə fiziki keyfiyyətlərin inkişafı üçün məşqlər, dərsin əsas hissəsinin həllinə yönəlmiş aparıcı məşqlər daxildir.

Məşqin əsas hissəsində onlar düzgün seçilir, mürəkkəblik tədricən artır, məşqlər hərəkətlərin koordinasiyasını effektiv şəkildə inkişaf etdirir, topu qəbul etmək və ötürmə bacarıqlarını təkmilləşdirir.

Xarici əlamətlərə görə yük yüksəkdir, lakin şagirdlərin yaş xüsusiyyətlərinə uyğundur, onun həcmi və intensivliyi tənzimlənir, məşqlər arasında istirahət fasilələri olur, bu zaman müəllim səhvləri qeyd edir və yeni tapşırıqları izah edir.

Müəllimin təlim-tərbiyə işi tələbələrin fəal həyat mövqeyini, özünü təkmilləşdirmək istəyini formalaşdırmağa yönəldilmişdir və bütün dərs boyu həyata keçirilir.

Fiziki keyfiyyətlərin tərbiyəsi üsulları.

Dərsdə duruşun formalaşmasına və təkmilləşdirilməsinə çox diqqət yetirildi. Fiziki keyfiyyətlərin tərbiyəsi üzrə iş dərsin hazırlıq və yekun hissələrində (hərəkətlərin koordinasiyasının və dözümlülüyün inkişafı) aparılmışdır. Metodlar tətbiq olundu: frontal və təkrar. İstifadə olunan tapşırıqlar və metodlar məqsədəuyğun idi və yaşa, dərsin tapşırıqlarına, aparılması şəraitinə uyğun idi. Dərsdəki yük yaş xüsusiyyətlərinə, tapşırıqlarına, məşq mərhələlərinə, kifayət qədər miqdarda idman ləvazimatlarına tam uyğun idi və dərsdə yüksək motor bacarıqlarına və aydınlığına nail olmağa imkan verdi.

Tərbiyə işi.

Təhsil problemlərinin həllinə xüsusi diqqət yetirilmişdir. Əqli tərbiyənin (zəka, hazırcavablıq, axtarış situasiyalarının yaradılması, qarşılıqlı öyrənmənin təşkili), əxlaqi tərbiyənin (mədəni davranış bacarıqlarının formalaşdırılması, nizam-intizam, təşkilatçılıq, kollektivizm, yoldaşlıq, qarşılıqlı köməklik tərbiyəsi) vəzifələri tamamilə həll edildi. Estetik tərbiyənin vəzifələri (formalaşdırılması gözəl duruş, yeriş, hərəkətlərin gözəlliyi, hərəkətin gözəlliyi); əmək tərbiyəsi vəzifələri (zəhmətkeşlik, ən sadə əmək bacarıqları) bütün bu vəzifələr dərsin gedişində həll edildi.

Nəticələr və təkliflər. 1. Dərsin yüksək tərbiyəvi, sağlamlaşdırıcı (inkişaf etdirici) və tərbiyəvi əhəmiyyəti var 2. Müəllimin müsbət cəhətləri: - təşkilatçılıq bacarığı, şagirdləri maraqlandırmaq, dərs boyu nizam-intizamı lazımi səviyyədə saxlamaq - yüksək nitq mədəniyyəti. ; - texniki nümayişi və mümkün səhvləri göstərən səriştəli izahı birləşdirmək bacarığı; - təhsil oyununun səriştəli idarə edilməsi: oyunun vaxtında dayandırılması, müxtəlif vəziyyətlərin göstərilməsi və izah edilməsi, problemli sualların qoyulması və tələbələr tərəfindən həll edilməsi təsirli yoldur. 3. Dərsdə ayrı-ayrı şagirdlərin zəif hazırlığı və fiziki inkişafı müşahidə olundu. Yelena Anatolyevna onlara fərqli yanaşma tətbiq etdi, mümkün olan yerlərdə onlara daha asan tapşırıqlar verdi.

Ümumiyyətlə, dərsi yüksək səviyyədə qiymətləndirmək olar.

5-ci sinifdə bədən tərbiyəsi dərsinin konspekti

"Voleybol" bölməsində

Bədən tərbiyəsi müəllimi Reshetnyak Yu.I.

Dərs mövzusu. Voleybolda birbaşa əlaltı xidmət

Məqsədlər:

- Voleybol vasitəsilə şagirdlərin bədəninin gücləndirilməsi.

- Birbaşa dibdən yemləmə texnikasının öyrədilməsi.

- Aşağıdan topun iki əllə qəbulu texnikasının təkmilləşdirilməsi.

Tapşırıqlar:

- Şagirdlərin koordinasiya bacarıqlarını inkişaf etdirin.

- Dözümlülük tərbiyə edin məşq edin, məşq oyununda kollektivizm.

Dərs növü: tədris

Davranış üsulu: qrup, fərdi.

Məkan: idman zalı.

İdman avadanlığı: voleybol toru, voleybol topları (8 ədəd), təbaşir, fit.

Dərslər zamanı:

    Hazırlıq hissəsi: 12 min

1) Dərsin tapşırıqlarını qurmaq, hesabat vermək, hesabat vermək.

2) Gəzinti:

- corablarda

- dabanlarda

- adi;

- ombanın yüksək qalxması ilə;

- alt ayağın daşması ilə;

- yan addımlar sol tərəf, sağ tərəf;

- hərəkət istiqamətinin dəyişməsi ilə;

- adi.

4) açıq keçid qurğusu yerində

4.1 IP: ayaq ayrıdır;

1-4 - başın sola, sağa dairəvi hərəkətləri.

4.2 IP: ayaqları ayrı, qolları yanlara qoyun;

1-4 - dairəvi hərəkətlər çiyin birləşmələri irəli;

5-8 - eyni arxa.

Dirsək oynaqlarında da eynidir.

Eyni şey bilək oynaqlarında.

4.3 IP: ayaq üstə, əllər kəmərdə;

1-3- xurma döşəməyə toxunana qədər yaylı yamaclar;

4.4- IP: əsas raf;

1-3 - solun yaylı ağciyərləri;

4-IP. Eyni haqq.

4.5-IP: əsas raf;

1-4 - atlama, əllər yuxarı.

4.6-yalan vəziyyətdə qolların əyilməsi və uzadılması

Oğlanlar - 15 dəfə

Qızlar - 8 dəfə

II . Əsas hissə: 25 dəq

1) Topla istiləşmə

Topu iki əllə cüt-cüt atmaq

Topun zərbələrlə atılması

Topun aşağıdan qəbulu

Aşağıdan iki əllə topun cüt-cüt qəbulu

2) Aşağıdan düz qidalanma

Düzgün xidmət texnikasının izahı: server xidmət xəttində yerləşdirilib,

top sol əlindədir, sağ əl geri çəkilir. Sol ayaq qabaqda, bir az

əyilmiş. Zərbə anında top yuxarıya atılır, bədənin çəkisi sol ayağa ötürülür.

Top düz sağ əlin ovucu ilə vurulur.

Təqdimatın icrası.

Şagirdlər hesablama ilə və saytın iki tərəfindən beş nəfərlik qruplara bölünürlər

altdan qidalanmanı növbə ilə şəbəkə vasitəsilə həyata keçirin.

təhsil oyunu voleybola. Yalnız aşağıdan qidalanma həyata keçirin. Tələbələr bölünür

iki komanda.

III. Yekun hissə: 3 dəq

    Oyun "Dəqiqə". Bütün tələbələr sıraya düzülür. Müəllimin işarəsi ilə gözlərini yumub bir dəqiqə hesablayırlar. Dəqiqənin bitdiyini düşünən bir addım irəli atar.

Zaman yönümünün inkişafı üçün bir oyun.

    Dərsin əvvəlində əldə edilmiş məqsəd və vəzifələrin qurulması, müzakirəsi, əsas səhvləri qeyd edin.

    Bu tapşırığı daha dəqiq yerinə yetirən tələbələri seçin. Bütün tapşırıqları yerinə yetirən uşaqları tərifləyin, dərsin qiymətləndirilməsi

Ölçü: px

Təəssürat səhifədən başlayın:

transkript

1 “Voleybol” oyununda topun verilməsi və qəbulu, bloklanması texnikası” mövzusunda bədən tərbiyəsi dərsinin xülasəsi 143-cü qrup Müəllim: Ponizovski Aleksandr Vladimiroviç Proqramın bölməsi: İdman oyunları. İstiqamət: Təhsil və idrak. Dərsin mövzusu: Voleybol oyununda topun verilməsi və qəbulu, bloklanma texnikası. Dərsin məqsədi: voleybol oyunu vasitəsilə şagirdlərin fiziki fəallığını artırmaq. Dərsin məqsədləri: sağlamlıq: 1. dayaq-hərəkət aparatının gücləndirilməsi. tərbiyəvi: 1. topu qəbul etmə və ötürmə texnikasının öyrənilməsi; 2. topun hücumu və qarşısının alınması texnikasının fiksasiyası. tərbiyəvi: 1. kollektivizm, qarşılıqlı yardım və komanda yoldaşlarına hörmət hissini inkişaf etdirmək. Məkan: İdman zalı. Logistika: voleybol topları, doldurulmuş toplar, multiproyektor. Müəllimin fəaliyyəti Şagirdin fəaliyyəti Vaxt Təşkilati göstərişlər Dərsin hazırlıq hissəsi 20 dəqiqə Təşkilat vaxtı 1. Tikinti. Müəllim tələbələri salamlayır. 2. Dərsin məqsədləri haqqında məlumat verilməsi. Müəllim dərsin mövzusunu adlandırır. Voleybol oynamaq texnikası iki hissəyə bölünür: hücumda oynamaq texnikası və texnika Şagirdlər müəllimi salamlayır. Dərsin mövzusunu qəbul edin. Onlar 10 dəqiqə ərzində cavab verirlər, növbə ilə qururlar, idman formasının varlığını yoxlayırlar, xəstələri müəyyənləşdirirlər. Baxmaq üçün

2 müdafiə oyunu. Hücum texnikası haqqında nə düşünürsünüz? Müdafiə texnologiyası üçün? Müəllim dərsin mövzusu üzrə dərsin tərbiyəvi vəzifələrini müəyyənləşdirməyi təklif edir. 3. Preview təqdimat. İndi isə “Topa xidmət etmək və qəbul etmək texnikası,“ Voleybol ”oyununda bloklanma” təqdimatına baxmağı təklif edirəm: birinci sual: xidmət, ötürmə, hücum zərbəsi. İkinci suala cavab verin: topu qəbul etmək və bloklamaq. Dərsin məqsədlərini müəyyənləşdirin. təqdimatlar tələbələri skamyalara oturtdu. 4. İstiləşmə. Müəllim bir-bir sütunda yenidən qurmağı təklif edir. Məşqləri izah edir və göstərir. Səhvləri düzəldir, məşğələlərin gedişində mənasını şərh edir. 1. Gəzinti: - ayaq barmaqlarında, əllər yuxarı, fırçalarla fırlanma; - topuqlarda, əllər sinə önündə, barmaqları qıfılda bərkidin, biləklər bağlanır, əllərlə fırlanma; - ayağın xarici tərəfində, əllər qıfılda, ovuclar sinəyə basılmış, dirsəklər yanlara, qollar irəli uzadılmış, ovuclar sizdən üz döndərilmiş; 2. Doldurulmuş toplarla açıq keçid qurğusu: -ip - aşağıda top. 1-top yuxarı. 2- top irəli. Topun bel ətrafında 3 fırlanması. - ip .. - sinə qarşısında əllərdə top. 1 topu yuxarı atın. 2-3 döngə 360 qr. -ip - kəmərdə əllər. topun üstündən tullanmaq. Şagirdlər bir-bir sıraya düzülür. Hərəkətli məşqlər Dərman topu ilə məşqlər Qaçışda məşqlər. 10 dəqiqə Başınızı qaldırın, əllərinizə çatın. İrəli baxın. Fırçaları sola, sağa çevirin. Avuçlarınızı çevirin, qolları düzəldin. Arxa düzdür. Orta sürətlə həyata keçirin. Dizlərinizi əyməyin. Daha dərinə əyil, başını qaldır, irəli bax. Qaçış tapşırıqları diaqonal olaraq yerinə yetirilir. Məsafəni saxlayın düzgün nəfəs məşqlərin texniki icrası.

3 3. Tapşırıqla qaçış: - geriyə; - çarpaz addım; - voleybolçunun duruşunda hərəkət; - qolların irəli fırlanması ilə sol, sağ ayaq üzərində tullanma. Əsas hissə 25 dəqiqə 1. Topun ötürülməsi və qəbulu Müəllim sinfi iki cərgədə yenidən təşkil edir - Topun altından çıxışla yuxarıdan və aşağıdan cüt-cüt ötürmə. - Topu sizin üstünüzdən ötürmək - tərəfdaşa ötürmə. Müəllim cərgələrdə hərəkətli işi təklif edir, ardınca sütununun sonuna keçir. - Hərəkət edərkən topu tor üzərindən ötürmək. - Qarşıdan gələn sütunlarda topu onların sütununun sonuna qədər sonrakı hərəkətlə ötürmək. - Qarşıdan gələn sütunlarda topun sonrakı hərəkəti ilə əks sütuna ötürülməsi. topun yuxarıdan və aşağıdan ötürülməsi 10 dəq Üst ötürmənin hündürlüyünü dəyişdirin. Əlin hərəkətinə, topdakı əlin mövqeyinə diqqət yetirin. Tordan keçərkən partnyorlar arasındakı məsafə 3 metr 2. Hücum vurmaq və bloklamaq Müəllim şagirdlərdən soruşur. Blok nə üçündür? Cavabları dinləyir və lazım gəldikdə düzəldir. Şagirdlər blokun nə üçün olduğunu cavablandırırlar. 1-3 addım ilə imitasiya. 8 dəq. Qaçış 1-3 addımdan ibarət ola bilər. Uçuş zamanı hər iki əl geri çəkilir və açılır son addım kəskin dözmək

4 Müəllim sinfi iki qrupa bölür. Birinci qrup bloklama üzərində işləyir, ikinci qrup hücum zərbəsini işləyir. Müəllim hücum zərbəsinin texnikasını xatırladır və göstərir - 1 addımdan 3 addıma qədər hücum zərbəsini təqlid edir; asılmış topa hücum vuruşu; Zonadan hücum zərbəsi 2,6,4 Müəllim bloklama texnikasını xatırladır və göstərir. - tək bloklamanın təqlidi; birlikdə blokadanın təqlidi; - cüt-cüt biri topu torun üstündən atır, digəri onun qarşısını alır; - üçlükdə biri topu tordan atır, ikisi onun qarşısını alır. sıraya riayət edərək, növbə ilə sütunda dayandırılmış top məşqini vurmaq. tapşırığı cüt-cüt, üçqat. irəli, qalxmağa kömək etmək. Ayaqları paralel. Dəstəkdən eyni zamanda ayaqları ilə itələmə. Əl hərəkəti. Dirsəkdə əyilməmiş qol, ən yüksək qalxma nöqtəsində topu örtərək, gərgin bir fırça ilə topa vurur. Ərazi üzərində əyilmiş ayaqları. Hücum zərbəsi növbə ilə həyata keçirilir. Qollarınızı şəbəkədən yuxarı qaldırın. Topu vurma anında əlləri bilək eklemlerinde bükün. Topu irəli və aşağı rəqibə doğru yönəldin. İcra texnikasına əməl edin. 3. Topa xidmət edin 6 m məsafədən tora xidmət edin.Ardıcıl xidmət edin, 5 cəhd. Trayektoriyada dəyişikliklə qidalanır 7 dəq. Məşq cütlərdə aparılır. Zərbədən əvvəl dəstəyi bükün

5 top uçuşu. ayaq, bədəni geri əymək. Zərbə anında dəstəkləyici ayağı açın, qolu və gövdəni düzəldin. Yekun hissə 5 dəqiqə Xülasə. Sizcə dərsin məqsədlərinə nail olduqmu? Dərsdə nə öyrəndik? Şagirdlər suallara cavab verirlər. Şagirdlərin dərsdə əməyini, fəallığını, müstəqilliyini qiymətləndirin. Qruplarda işin təşkilinə diqqət yetirin. Ədəbiyyat: 1. S.E. Qolomidova. Qeyri-standart bədən tərbiyəsi dərsləri sinfi "Müəllim - AST" Bədən tərbiyəsi və idmanın kiçik ensiklopediyası - M .: Uşaqlar üçün "Göy qurşağı" Ensiklopediyası İdman M .: "Avanta" V.I. Lyax, L.E. Lyubomirski, G.B. Meikson Dərsliyi Bədən tərbiyəsi sinfi M.: "Maarifləndirmə", Yu.N. Kleşçev Dərslik"İdman Oyunları" - M .: "Ali məktəb" Yu.D. Jeleznyak, Yu.M. Portnov, V.P. Savin, A.V. Leksakov İdman oyunları M .: "Akademiya" // "Məktəbdə idman" İnternet resursları:


7-ci sinifdə bədən tərbiyəsi dərsinin konspekti. Mövzu: “Voleybolda vuruş texnikasının öyrədilməsi” Tərbiyəvi tapşırıqlar: Voleybolda vuruş texnikası haqqında əsas biliklərin formalaşdırılması. Sağlamlıq vəzifələri:

BƏLƏDƏNİN BÜDCƏLİ ƏLAVƏ TƏHSİL TƏHSİL MÜƏSSİSƏSİ “KİROVSK UŞAQ-GƏNCLƏR İDMAN MƏKTƏBİ” 13-14 yaşlı idman-istirahət qrupu ilə voleybol üzrə AÇIQ DƏRS

Dərsin məqsədləri: 6-cı sinif şagirdləri üçün bədən tərbiyəsi dərsinin xülasəsi “Voleybol. Topu iki əllə yuxarıdan ötürmək. 1. Topu yuxarıdan 2 əllə ötürməyi öyrənmək, rəfdə hərəkətləri düzəltmək

Plan - 7-ci sinif şagirdləri üçün bədən tərbiyəsi dərsinin xülasəsi Kurikulumun bölməsi: İdman oyunları. Voleybol Dərsin mövzusu: Dərsin məqsədi: Duruşlar və hərəkətlər, iki əllə yuxarıdan ötürmə. Təhsil

8-ci sinif şagirdləri üçün dərsin xülasəsi Dərsin mövzusu: Voleybol. Dərsin məqsədləri: 1) Tərbiyəvi: Aşağıdan topu iki əllə qəbul etmək və ötürmək texnikasının öyrədilməsi, aşağıdan birbaşa topun qidalanmasının təkmilləşdirilməsi. 2)

İdman oyunları üzrə açıq dərsin xülasəsi Basketbol ayı, 28. 10. 2014 5a sinif şagirdlərinin sayı 21 nəfər. Dərsin növü təhsil və təlim Dərsin məqsədləri 1. Təhsil

Rıjov Petr Petroviç Omsk şəhərinin büdcə təhsil müəssisəsi "144 saylı orta məktəb" "VOLEYBOL" BÖLMƏSİ ÜZRƏ 9-cu SİNFDƏ BƏDƏN TƏRBİYƏSİ FƏRZİNDƏ AÇIQ DƏRS Dərsin mövzusu: Voleybol.

Voleybol oyununun öyrədilməsi üçün məşqlər toplusu Üst keçidin öyrənilməsi və təkmilləşdirilməsi üçün məşqlər 1. Oyunçu ardıcıl olaraq topun onun üzərindən ötürülməsini həyata keçirir. Transmissiya hündürlüyü

PLAN - 6-cı sinif şagirdləri üçün voleybol üzrə 17-ci DƏRSİN XÜLASƏSİ. Dərsin mövzusu: Voleybol. Topu iki əllə yuxarıdan yerində ötürmək. Aşağı düz qidalanma. Məqsəd: Məqsədlər: Ötürmə üsulları haqqında biliklərin formalaşdırılması

MƏKTƏBİN VOLEYBOL BÖLMESİNİN PROQRAMI Proqramın xüsusiyyətləri Bölmə dərsləri əsasda keçirildiyi üçün Ali məktəb, proqram voleybol oyununun tədrisi üzrə ümumi təhsil proqramı əsasında yaradılmışdır.

Təhsil kontur məşq sessiyası 11-12 yaşlı şagirdlər üçün voleybolda Mövzu: Voleybol oyununun təkmilləşdirilməsi. Məqsəd - Tapşırıqlar: 1. Hücum zərbəsinin texnikasını təkmilləşdirmək; 2. Dözümlülük inkişaf etdirin,

3-cü sinifdə “Basketbol” bölməsində bədən tərbiyəsi dərsinin xülasəsi Dərsin məqsədləri: 1. topu iki əllə tutmaq texnikası. 2. topu sinədən iki əllə, bir əllə çiyindən ötürmə texnikası. 3. texnika

Bələdiyyə büdcəli təhsil müəssisəsi əlavə təhsil Tolyatti CONSPECT şəhər rayonunun "Uşaqlar və Gənclər üçün Yaradıcılıq Sarayı" məşq sessiyası futbol üzrə “Hərəkət texnikasının öyrədilməsi

7-ci sinifdə bədən tərbiyəsi dərsi "Basketbolun texniki elementləri" Volkov Andrey Aleksandroviç, orta ümumi təhsil bələdiyyə büdcə təhsil müəssisəsinin bədən tərbiyəsi müəllimi

4-cü sinifdə basketbol dərsinin xülasəsi. Dərsin növü: Qarışıq. Dərsin məqsədi: İlə məşqlər vasitəsilə əsas fiziki keyfiyyətləri inkişaf etdirmək Basketbol. Dərsin məqsədləri: 1. “hiss

Dərsin konspekti 6 "L" sinfində bədən tərbiyəsi dərsi. “Basketbolun texniki elementləri” Stepanov Dmitri Anatolyeviç, MBOU 6 liseyinin bədən tərbiyəsi müəllimi. Məkan: Otaq 8, idman

6-cı sinifdə bədən tərbiyəsi fənnindən açıq dərsin xülasəsi Dərsin mövzusu: Basketbolun texniki elementləri. Bu idman növü üzrə nəzəri biliklər. Dərsin məqsədi: İnkişaf fiziki qabiliyyətlər sərfəli

İZAHLI QEYD İdman oyunlarının sinifdənkənar işlərinin proqramı V. İ. Lyax əsasında tərtib edilmişdir. Təhsil müəssisələrinin müəllimləri üçün 5-9 siniflər / V.I. Lyax. 2-ci nəşr. Moskva. Təhsil.

4-cü sinif şagirdləri üçün əsas gimnastika bölməsində bədən tərbiyəsi dərsinin XÜLASƏSİ Dərsin mövzusu: atma Tennis topu və davam edir qısa məsafələr Məqsədlər: bacarıqları birləşdirmək servis qaçışı 3x10;

“VOLEYBOL” MÖVZUSUNDA SUALLAR 5 6 1 SINIF Voleybol oyunu ilk dəfə hansı ölkədə yaranıb? 2 Voleybol oyunu neçənci ildə meydana çıxdı? 3 Voleyboldur olimpiya görünüşü idman? 4 Harada oynaya bilərəm

“Gənclər İdman Məktəbi”nin struktur bölməsi GBOU tam orta məktəbi “Təhsil Mərkəzi” pos. texnikalar ilkin təlim mərhələsində. Tərtib edən: Stavenko

Sinifdə bədən tərbiyəsi fənnindən dərs planı Bölmə: Basketbol Dərsin mövzusu: Hərəkətdə topun səbətə atılması. Dərsin növü: Təkmilləşdirmə Dərsin Məqsədi: Üzükdə konsolidasiya və təkmilləşdirmə

Texnoloji xəritə bədən tərbiyəsi 1 sinif. Fəsil: Atletika. Bədən tərbiyəsi müəllimi Ladanyuk O.Yu. Dərsin məqsədi: Öyrənilənləri təkmilləşdirmək motor hərəkətləri edərkən

Təhsil sahəsində OOD konspekti " Fiziki inkişaf"in böyük qrup. (Yekun) Hazırlayan və aparan: bədən tərbiyəsi müəllimi N.V. Vereshchagin (22.04.2016.) Təhsil üzrə GCD-nin xülasəsi

Bədən tərbiyəsi dərsinin texnoloji xəritəsi. Fənnin adı Mövzu Sinif Dərsin növü Təşkilat forması Texnologiya Dərsin məqsədi Planlaşdırılan nəticələr: Mövzu Meta-fən Bədən tərbiyəsi Transfer

Əlavə təhsil proqramı "Voleybol" Bolşoy İstok 201 Proqramın xüsusiyyətləri

"Voleybol" mövzusunda bədən tərbiyəsi dərsi. Müəllim Koshkina L.V. Mövzu 5-ci sinif Mövzu Əsas dərslik Dərsin mövzusu Mövzuda dərsin yeri Dərsin növü Bədən tərbiyəsi “Voleybol” “Bədən tərbiyəsi”

Açıq dərsin xülasəsi. Müəllim: Samsonov Aleksey Evgenievich. Məkan: GBOU orta məktəbi "O.c" ilə. Pechineno, idman zalı. Səviyyə: məktəb Tarix: 13/03/2015 Mövzu: bədən tərbiyəsi

Hazırlıq hissəsi 10 dəq. 5-Cİ SİNFDƏ BƏDƏN TƏRBİYƏSİ FƏRNİNDƏ AÇIQ DƏRS. BASKETBOL ELEMENTLƏRİ İLƏ MOBİL OYUNLAR. 5-ci sinifdə açıq dərsin planı. Dərsin mövzusu: Basketbol elementləri ilə açıq hava oyunları.

Tarix: 3 aprel 2015-ci il Müəllim: Uşakova O.A.Dərs 80 Dərsin növü: UNZ. Sinif: 2 Mövzu: Bədən tərbiyəsi Məqsəd: Topu öz üzərinə atma texnikasını təkmilləşdirmək, ötürmə texnikasını təkmilləşdirmək.

6-cı sinif şagirdləri üçün "Gənc Olimpiyaçılar" bədən tərbiyəsi üzrə qeyri-standart dərsin konspekti. Məkan: məktəbin idman zalı Müəllimin adı: Qabdrakhimov Radik Rifovich Dərsin növü: təkmilləşdirmə Dərsin növü:

Mövzu: qeyri-bərabər çubuqlar üzərində məşqlər: qeyri-bərabər, paralel; gimnastika atın üstündən səxavət. Məqsəd: İnkişaf motor keyfiyyətləri. Tapşırıqlar: 1) tonoz texnikasını öyrətmək; bar məşqləri.

mücərrəd təhsil və təlim aerobika dərsləri Qrup: ibtidai hazırlıq, 2 illik təhsil Mövzu: əsas addımların təkrarı. Fitbolla məşqlərin öyrənilməsi. Tapşırıqlar: əsas addımların təkrarlanması, öyrənilməsi

Mövzuya dair referat işi Voleybol Aleksandr Amelkin Müəllim: J. Raxukula 2012 1. OYUN QAYDALARI 1 2. OYUNUN TEXNIKASINI ÖYRƏNMƏSİ 2. 1. Hücum texnikası 2. 1. 1. Hərəkətlər 2. 1. 2. Xidmət edir. 1. 3. Köçürmələr

5-ci sinifdə “Voleybol” bölməsində bədən tərbiyəsi fənnindən dərsin xülasəsi Dərsin məqsədləri: 1. Topun yuxarıdan iki əllə ötürülməsi texnikasının təkmilləşdirilməsi. 2. Topun iki əllə aşağıdan ötürülməsi texnikasının fiksasiyası.

FEDERAL DÖVLƏT BÜDCƏLİ ALİ TƏHSİL "ORENBURQ DÖVLƏT AQRAR UNİVERSİTETİ" "Bədən Tərbiyəsi və İdman" Kafedrası TƏLƏBƏLƏR ÜÇÜN METODOLOJİ TƏLİMATLAR

LOIRO dinləyiciləri üçün açıq dərs Basketbol. Dribling, topu tutmaq və ötürmə texnikasının öyrədilməsi 3-cü sinif 3-cü sinifdə açıq dərsin xülasəsi Müəllim GBOU 75 saylı orta məktəb Cherepov Mixail Konstantinoviç Mövzu:

Məktəbə hazırlıq qrupunda "Fiziki inkişaf" təhsil sahəsində OOD-nin konspekti. (Yekun) Hazırlayan və aparan: bədən tərbiyəsi müəllimi N.V. Vereshchagin (20.04.2016.) 1 Məqsəd:

6 "B" sinfində bədən tərbiyəsi dərsinin texnoloji xəritəsi Tarix: 14.04.2016 Proqram bölməsi: İdman oyunları (Voleybol). Dərsin mövzusu: Üst və alt dişlilərin texnikasının təkmilləşdirilməsi

adına 72 saylı tam orta məktəb bələdiyyə büdcəli təhsil müəssisəsi. Yu.V. Lukyanchikova Gimnastika 8-ci sinif üçün bədən tərbiyəsi dərsinin xülasəsi Bədən müəllimi tərəfindən tamamlandı

Bədən tərbiyəsi dərsinin metodik inkişafı Ali məktəb. "Voleybol" 11-ci sinif (oğlanlar). Yatsenyuk Yuri Vasilyeviç, MBOU kənd orta məktəbinin bədən tərbiyəsi müəllimi, Ağırış Voleybolu ən çox oynananlardan biridir.

Proqramın basketbol elementləri ilə açıq oyunlar bölməsində 3 "A" sinfində bədən tərbiyəsi dərsinin xülasəsi Kurinov Viktor Vadimoviç GBOU Liseyi 40 bədən tərbiyəsi müəllimi Dərsin mövzusu: Transferlər

7 "A" sinif şagirdləri üçün bədən tərbiyəsi 43 dərsinin xülasəsi Bölmə: Gimnastika Mövzu: Taxta, "ayaqları əymək" üsulu. Dərsin məqsədləri: 1. Əşyalarla ümumi inkişaf etdirici məşqlər toplusunu öyrənin

Seminarın mövzusu: “Kiçik məktəbdə badminton” Tapşırıqlar: 1. Tərbiyəvi: - açıq havada paylayıcı qurğular kompleksinin raketlə təkrarlanması; - əsas hissə: hərəkətlərin təkmilləşdirilməsi;

8-ci sinifdə "Gimnastika" mövzusunda bədən tərbiyəsi üzrə açıq dərsin konspekti Mövzu: Tonoz yerinə yetirmə texnikasını təkmilləşdirmək, akrobatika elementləri Bədən tərbiyəsi müəllimi Şlaukster V.V.

Bələdiyyə büdcə təhsil müəssisəsi "Orta məktəb 11" Sergiev Posad, Moskva vilayəti Bədən tərbiyəsi üzrə açıq dərs. 3-cü dərəcə “Doldurulmuş top atmaq.

"Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün Kostroma vilayətinin Şarya internat məktəbi" dövlət dövlət təhsil müəssisəsi metodik inkişaf Bölmə dərsinin xülasəsi

FEDERAL DÖVLƏT BÜDCƏLİ ALİ TƏHSİL "ORENBURQ DÖVLƏT AQRAR UNİVERSİTETİ" TƏLƏBƏLƏR ÜÇÜN FƏNNİN MƏNZƏNİLMƏSİ ÜÇÜN METODOLOJİ TƏLİMATLAR Fiziki

FEDERAL DÖVLƏT BÜDCƏLİ ALİ TƏHSİL "ORENBURQ DÖVLƏT AQRAR UNİVERSİTETİ" Təlimatlar tələbələrin müstəqil işi üçün

6-cı sinifdə basketbol üzrə dərsin xülasəsi Dərsin məqsədi: Rasional üsullardan istifadə edərək basketbol oyununu öyrətməklə uşaqların sağlamlığının möhkəmləndirilməsi. Dərsin məqsədləri: Maarifləndirici -

3-cü sinif şagirdləri üçün gimnastika üzrə "açıq" dərsin konspekti Pankratov Vladimir Vladimiroviç MBU SOSH 93 g.o. Togliatti Dərsin məqsədi: 1. Akrobatik elementlərin kombinasiyalarını yerinə yetirmə texnikasını təkmilləşdirmək.

Böyük qrupda bədən tərbiyəsi dərslərinin konspekti. "Mənim şən zəng top» üçün təlimatçı Bədən tərbiyəsi: Bazyka M.S. Məqsəd: uşaqları idmanla tanış etmək və idman oyunları. aşılama

Ümumi inkişaf məşqləri toplusu. Sahədə kompleks 1 açıq keçid qurğusu: 1. I.p. O.s. 1- qollar yanlara, 2- qollar yuxarı, 3- qollar yanlara, 4- I.p. 2. İ.p.- durmaq, ayaqları bir yerdə, sinə önündə qalada əllər. 1 - düzəlt

242 Polikarpova IV Bədən tərbiyəsi müəllimi 5 V VƏ 6 SINFLARDA BƏDƏN TƏRBİYƏSİ FƏNİNİN AÇIQ DƏRSİ (QIZ). Mövzu: "Arxa əzələlərinin inkişafı" Tapşırıqlar: "Düzgün duruş" haqqında bir fikir yaradın, rolunu izah edin

10-cu SİNF ÜÇÜN BƏDƏN TƏRBİYƏSİ FƏRNİNDƏN DƏRSİN XÜLASƏSİ (qızlar) Tapşırıqlar: 1. Gimnastika keçi ayaqlarını bir-birindən ayıraraq tullanma texnikasının təkmilləşdirilməsi; 2. Gimnastikada məşqləri necə yerinə yetirməyi öyrənin